Deflecto Antimicrobial Kids Book Bin – 7.4″ Height x 14.2″ Width x 5.3″ Depth – Antimicrobial, Lightweight, Portable, Mold Resistant, Mildew Resistant, Stackable, Handle – Blue – Polypropylene – 1 Each
Additional information
| Brand | Deflecto, LLC |
|---|---|
| Product Type | Storage Bin |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 7.4" |
| Width | 14.2" |
| Depth | 5.3" |
| Brand Name | Deflecto |
| Features | Handle |
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Product Name | Antimicrobial Kids Book Bin |
| Application/Usage | Book |
| Manufacturer Part Number | 39508BLU |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Kids Book Bin holds board books, picture books and chapter books to keep your child's room neat and tidy. Each bin has a space for labels to let them know which books belong inside. Grip handles allow children to easily carry. Put a book bin next to the front door to help you keep track of library and school books. Bin is equipped with SteriTouch technology to inhibit the growth of odor-causing microorganisms, mold and mildew.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 10.24 oz |
Deflecto Antimicrobial Kids Book Bin – 7.4″ Height x 14.2″ Width x 5.3″ Depth – Antimicrobial, Lightweight, Portable, Mold Resistant, Mildew Resistant, Stackable, Handle – Red – Polypropylene – 1 Each
Additional information
| Brand | Deflecto, LLC |
|---|---|
| Product Type | Storage Bin |
| Product Color | Red |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 7.4" |
| Width | 14.2" |
| Depth | 5.3" |
| Brand Name | Deflecto |
| Features | Handle |
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Product Name | Antimicrobial Kids Book Bin |
| Application/Usage | Book |
| Manufacturer Part Number | 39508RED |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Kids Book Bin holds board books, picture books and chapter books to keep your child's room neat and tidy. Each bin has a space for labels to let them know which books belong inside. Grip handles allow children to easily carry. Put a book bin next to the front door to help you keep track of library and school books. Bin is equipped with SteriTouch technology to inhibit the growth of odor-causing microorganisms, mold and mildew.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 10.24 oz |
Deflecto Antimicrobial Kids Book Bin – 7.4″ Height x 14.2″ Width x 5.3″ Depth – Antimicrobial, Lightweight, Portable, Mold Resistant, Mildew Resistant, Stackable, Handle – Yellow – Polypropylene – 1 Each
Additional information
| Brand | Deflecto, LLC |
|---|---|
| Product Type | Storage Bin |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 7.4" |
| Width | 14.2" |
| Depth | 5.3" |
| Brand Name | Deflecto |
| Features | Handle |
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Product Name | Antimicrobial Kids Book Bin |
| Application/Usage | Book |
| Manufacturer Part Number | 39508YEL |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Kids Book Bin holds board books, picture books and chapter books to keep your child's room neat and tidy. Each bin has a space for labels to let them know which books belong inside. Grip handles allow children to easily carry. Put a book bin next to the front door to help you keep track of library and school books. Bin is equipped with SteriTouch technology to inhibit the growth of odor-causing microorganisms, mold and mildew.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 10.24 oz |




























