Storex Black/Gray Heavy-duty Archive Drawer – x 18″ Width – External Dimensions: 14.3″ Length x 18″ Width x 12.3″Height – 50 lb – 13.69 gal – Media Size Supported: Letter – Heavy Duty – Stackable – Plastic – Black, Gray – For Letter, File, Folder – Recycled – 1 Each
Additional information
| Brand | Storex Industries Corporation |
|---|---|
| Product Type | Storage Case |
| Media Size Supported | Letter |
| Exterior Material | Plastic |
| Compartment Width | 18" |
| Stacking Height | 10 Unit |
| Volume Capacity | 13.69 gal |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | Canada |
| Strength | Heavy Duty |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 12.3" |
| Width | 18" |
| Case Style | Box |
| Brand Name | Storex |
| Features | Durable |
| Length | 14.3" |
| Manufacturer | Storex Industries Corporation |
| Product Name | Black/Gray Heavy-duty Archive Drawer |
| Application/Usage | Folder |
| Manufacturer Part Number | 61178U01C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Heavy-duty Archive Drawer with lock is built to maximize on storage in any room. Stackable and water-resistant, the Archive Drawer is a great alternative to cardboard boxes to keep your contents dry and easily accessible. The sleek black and gray colors match everywhere from office to garage. Built-in label holder and reinforced handle make finding and grabbing the right item quick and easy. Included with each drawer are vertical connectors so you can stack drawers up to 10 units high. The drawers are made with post-consumer recycled materials for a more sustainable product.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Stackable | Yes |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Weight (Approximate) | 5.75 lb |
| Weight Capacity | 50 lb |
Storex Black/Gray Heavy-duty Archive Drawer – x 18″ Width – External Dimensions: 14.3″ Length x 18″ Width x 12.3″Height – 50 lb – 13.69 gal – Media Size Supported: Letter – Heavy Duty – Stackable – Plastic – Black, Gray – For Letter, File, Folder – Recycled – 1 Each
Additional information
| Brand | Storex Industries Corporation |
|---|---|
| Product Type | Storage Case |
| Media Size Supported | Letter |
| Exterior Material | Plastic |
| Compartment Width | 18" |
| Stacking Height | 10 Unit |
| Volume Capacity | 13.69 gal |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | Canada |
| Strength | Heavy Duty |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 12.3" |
| Width | 18" |
| Case Style | Box |
| Brand Name | Storex |
| Features | Durable |
| Length | 14.3" |
| Manufacturer | Storex Industries Corporation |
| Product Name | Black/Gray Heavy-duty Archive Drawer |
| Application/Usage | Folder |
| Manufacturer Part Number | 61178U01C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Heavy-duty Archive Drawer with lock is built to maximize on storage in any room. Stackable and water-resistant, the Archive Drawer is a great alternative to cardboard boxes to keep your contents dry and easily accessible. The sleek black and gray colors match everywhere from office to garage. Built-in label holder and reinforced handle make finding and grabbing the right item quick and easy. Included with each drawer are vertical connectors so you can stack drawers up to 10 units high. The drawers are made with post-consumer recycled materials for a more sustainable product.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Stackable | Yes |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Weight (Approximate) | 5.75 lb |
| Weight Capacity | 50 lb |










