Storex 18″ Stackable File Drawer – 18.3″ x 14.8″ x 12.8″ – 1 x Drawer(s) for File – Stackable, Lightweight, Durable, Moisture Resistant, Rust Resistant, Scratch Resistant, Dent Resistant, Locking Drawer, Label Holder – Black – Polypropylene
Additional information
| Brand | Storex Industries Corporation |
|---|---|
| Product Type | File Cabinet |
| Total Number Of Drawers | 1 |
| Drawer Type | File |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | Canada |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 12.8" |
| Width | 14.8" |
| Brand Name | Storex |
| Features | Label Holder |
| Length | 18.3" |
| Manufacturer | Storex Industries Corporation |
| Product Name | 18" Stackable File Drawer |
| Application/Usage | Document |
| Manufacturer Part Number | 61265B01C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Functional and lightweight, this filing drawer is the perfect storage solution for those in need of professional filing. The durable polypropylene construction allows this drawer to be stackable up to six units high for space-saving organization. Built-in label holder offers a convenient way to quickly identify your stored contents. Lockable drawers prevent unauthorized access to keep your files and documents safely contained. Plus, its durable design resists scratches, moisture and rust for long-lasting organization. 18" filing drawer is designed to hold letter-size or legal-size hanging file folders (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>18" Stackable File Drawer</li> <li>2 x Keys</li> </ul> |
| Limited Warranty | 90 Day |












