The STEM™ Fruit Fly Trap is made with botanical extracts to fight nature. It’s safe to use indoors around people and pets (when used as directed, of course), wherever fruit flies are buzzing around.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 3.1600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.50 × 5.50 × 6.30 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Scent | Unscented |
| Product Packaging | Jar |
| Physical Form | Solid |
| Global Product Type | Insect Killer Baits & Traps |
| Ship Class Code | B |
| Volume Capacity | 5.4 oz |
| Pest Type | Fruit Flies |
| Application | Indoor Pest Control |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 046500032844 |
| MPN | 329965 |
| Brand | SC Johnson® |











Reviews
There are no reviews yet.