Steel Mesh Corrosion Resistant Trash Can, 48 gal, Silver
Login to View Prices
This outdoor steel mesh trash container is made of galvanized steel, ensuring durability and resistance to corrosion. Perfect for public areas, parks and playgrounds. With a sleek and modern design, this steel mesh trash can blend well with any outdoor environment.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 35.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.00 × 24.00 × 24.00 in |
| Waste Receptacle Type | Outdoor All-Purpose Waste Bin |
| Application | Outdoor All-Purpose Waste Disposal |
| Global Product Type | Outdoor All-Purpose Waste Bins |
| Color Family | Silver |
| Opening Type | Open Top |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Silver |
| Interior Volume Capacity | 48 gal |
| Opening Size | 23" |
| Material(s) | Steel |
| Shape | Round |
| Diameter | 23" |
| Height | 33" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 707022123020 |
| MPN | 237633 |
| Brand | Global Industrial® |












Reviews
There are no reviews yet.