Steel Desk, 47.25″ x 24″ x 28.75″, Black/Silver
Login to View Prices
1 in stock
SKU:
SAF1943BLSL
Categories: Desks & Workstations, Furniture
Slim profile makes this desk a perfect fit for every workspace, no matter the existing decor. Its steel, u-shaped legs create smooth lines, and its simple design adds style without sacrificing function. The desk also features a wood laminate top.
Additional information
| Weight | 22.0400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 57.00 × 30.00 × 5.00 in |
| Overall Height (Max) | 28.75" |
| Ship Class Code | F |
| Product Biodegradability in | 0 |
| CPU Holder/Platform Indicat | No |
| Pedestal Count | 0 |
| Keyboard/Mouse Platform Ind | No |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Overall Depth (Max) | 24" |
| Worksurface/Base Color | Black/Silver |
| Global Product Type | Desk Tables |
| Worksurface Material | Laminate |
| Overall Width (Max) | 47.25" |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Base Material | Steel |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073555194326 |
| MPN | 1943BLSL |
| Brand | Safco® |
Be the first to review “Steel Desk, 47.25″ x 24″ x 28.75″, Black/Silver” Cancel reply



















Reviews
There are no reviews yet.