Startechcom Vga Video Extender Over Cat 5 with Audio
Login to View Prices
StarTech.com VGA Video Extender over Cat 5 with Audio – Extend and distribute a VGA signal and the accompanying audio to a remote display over Cat5 cable – vga extender – vga video extender over cat5 – vga monitor extender – vga over cat5 – vga over utp
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Video Extender Transmitter/Receiver |
| Graphics Modes | XGA |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Maximum Video Resolution | 1440 x 900 |
| Twisted Pair Cable Standard | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Maximum Operating Distance | 150 ft |
| Number Of Network (RJ 45) Por | 2 |
| Network (RJ 45) | Yes |
| Number Of VGA Outputs | 2 |
| VGA In | Yes |
| VGA Out | Yes |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Number Of Output Devices Supp | 4 |
| Number Of Input Devices Suppo | 1 |
| Transmitter Height | 0.80" |
| Transmitter Width | 3.30" |
| Transmitter Depth | 2.40" |
| Transmitter Weight (Approxima | 6.40 oz |
| Number Of VGA Inputs | 2 |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Packaged Quantity Condition | Kit |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Connectivity Technology | Wired |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | VGA Video Extender over Cat 5 with Audio |
| Manufacturer Part Number | ST122UTPA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The ST122UTPA VGA Video Extender over Cat 5 with Audio allows up to 4 (2 local and 2 remote) monitors to be connected to a single PC. The video signal and corresponding audio are sent to the remote unit over standard 4 pair Category 5 or better (Cat 5e recommended) UTP cable, supporting extended video distances of up to 150m / 500ft.</p> <p>The VGA video and audio extender includes a local transmitter and a remote receiver, providing an out-of-the box solution that's perfect for point to point digital signage applications that require audio. To simplify installation, this kit also includes a mounting bracket for the ST122UTPA receiver to install onto walls, desks or cabinets for a tidy setup.</p> <p>This product is TAA compliant and backed by a Startech.com 2-year warranty with free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1012709331.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Package Contents | <ul> <li>1 x Local VGA Extender Unit</li> <li>1 x Remote VGA Extender Unit</li> <li>1 x Mounting Bracket for Receiver (w/ screws)</li> <li>2 x Sets Rubber Feet</li> <li>2 x Power Adapter</li> <li>1 x Instruction Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Information | <ul><li>Allows users to make use of existing Ethernet infrastructure to extend VGA displays and audio</li><li>Extends the connection distance of VGA displays by up to 500 feet (150 meters) offering flexibility in the placement of your equipment</li><li>Includes mounting brackets for versatile mounting options such as a wall, desk or cabinet, for a clean and manageable solution</li></ul> |







