Startechcom Usb Vga Kvm Console Extender Over Cat5 Utp 1000 Ft
Login to View Prices
StarTech.com USB VGA KVM Console Extender over Cat5 UTP 1000 ft – Control a KVM or server from up to 300m (984ft) away – kvm extender – KVM Extender CAT5 – Console extender
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | KVM Console/Extender |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Graphic Mode | WUXGA |
| Maximum Operating Distance | 984.25 ft |
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| Number Of Network (RJ 45) Por | 2 |
| Network (RJ 45) | Yes |
| Number Of USB Ports | 4 |
| Number Of VGA Ports | 2 |
| KVM Technology | Analog |
| Number Of Computers Supported | 2 |
| Number Of Local Users Support | 1 |
| Number Of Remote Users Suppor | 1 |
| Transmitter Height | 0.80" |
| Transmitter Width | 6.20" |
| Transmitter Depth | 2.80" |
| Receiver Height | 0.80" |
| Receiver Width | 6.20" |
| Receiver Depth | 2.80" |
| Transmitter Weight (Approxima | 1.37 lb |
| Receiver Weight (Approximate) | 1.37 lb |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Packaged Quantity Condition | Kit |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Certifications & Standards | <ul> <li>CE</li> <li>FCC</li> </ul> |
| Connectivity Technology | Wired |
| Brand Name | StarTech.com |
| Input Voltage Range | 110V AC to 240V AC |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | USB VGA KVM Console Extender over Cat5 UTP 1000 ft |
| Power Consumption | 18 W |
| Input Voltage | 240 V AC |
| Manufacturer Part Number | SV565UTPUL |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The SV565UTPUL Long Range USB VGA KVM Console Extender over Cat5 UTP (1000 ft) lets you control a server, computer or multiple computers (connected through KVM Switch) over a standard Cat5 or Cat6 UTP network cable connection, at distances of up to 1000ft (300m) away.</p> <p>You can use your existing USB keyboard, USB mouse, and monitor to access both the server room and your office computer, saving space and avoiding the need for a dedicated remote console by allowing you to switch between workstation view and KVM view at the remote location.</p> <p>This product is TAA compliant and backed by a Startech.com 3-year warranty with free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1017229488.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>2 x KVM Extenders (1x Local, 1x Remote) </li> <li>2 x 2n1 USB VGA KVM Cables </li> <li>1 x Rubber Feet </li> <li>1 x Universal power adapter: comes ready for NA/EU/UK only when you buy in NA/EU/UK, comes ready for Australia and New Zealand only when you buy in Australia and New Zealand </li> <li>1 x User Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |











