Startechcom Usb to Serial Adapter Hub Â&Euro 4 Port Â&Euro Industrial Â&Euro Wall Mount Â&Euro Din Rail Â&Euro Com Port Retention Â&Euro Ftdi Usb Seri
Login to View Prices
StarTech.com USB to Serial Adapter Hub — 4 Port — Industrial — Wall Mount — Din Rail — COM Port Retention — FTDI USB Serial – Add 4 DIN Rail-mountable RS232 Serial ports to any system through USB – 4 port usb serial adapter – 4 port usb to rs232 – USB to DB9 – USB to serial converter – USB to serial hub
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Serial Hub |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Number Of USB Ports | 1 |
| Number Of Serial Ports (Exter | 4 |
| TAA Compliant | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 0.9" |
| Width | 2.3" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Length | 5.9" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 4-port Serial Hub |
| Data Transfer Rate | 921.6kB/s Serial Port |
| Manufacturer Part Number | ICUSB2324I |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The ICUSB2324I 4-Port Industrial USB to Serial Hub with DIN Rail Clips converts a single USB port into four RS232 serial ports, enabling you to connect to, monitor and control your serial devices.</p> <p>Featuring rugged metal construction, with sturdy wall-mounting brackets and top-hat DIN Rail clips (included), this USB to Serial Hub provides versatile mounting options and a robust solution for both harsh industrial environments and simple desktop installations.</p> <p>This USB powered adapter also retains assigned serial COM port values once connected, allowing the same values to be automatically reassigned to the ports provided by the adapter.</p> <p>Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1023000431.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | Linux |
| Package Contents | <ul> <li>4-port Serial Hub</li> <li>1 x DIN Rail Kit</li> <li>1 x 6 ft USB A to B Cable</li> <li>1 x Driver CD</li> <li>1 x Instruction Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Host Interface | USB |
| Additional Information | <b>OS Compatibility:</b><br /> <ul> <li>Windows®, CE (4.2, 5.0, 6.0), XP Embedded, 98SE, 2000, XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10, 11</li> <li>Windows Server®, 2003, 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016, 2019</li> <li>macOS 10.6 to 10.15, 11.0, 12.0, 13.0</li> <li>Linux 2.4.x and up – LTS Versions only</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 10.58 oz |










