Startechcom Usb to Serial Adapter Â&Euro 2 Port Â&Euro Wall Mount Â&Euro Din Rail Clips Â&Euro Industrial Â&Euro Com Port Retention Â&Euro Ftdi Â
Login to View Prices
StarTech.com USB to Serial Adapter — 2 Port — Wall Mount — Din Rail Clips — Industrial — COM Port Retention — FTDI — DB9 – Add 2 DIN Rail-mountable RS232 Serial ports to any system through USB – USB to Serial – USB to RS232 – USB to DB9 – USB to serial Adapter – USB to serial port
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Serial Hub |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Number Of USB Ports | 1 |
| Number Of Serial Ports (Exter | 2 |
| TAA Compliant | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 0.9" |
| Width | 2.6" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | External |
| Length | 4.1" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 2 Port Industrial Wall Mountable USB to Serial Adapter Hub with DIN Rail Clips |
| Data Transfer Rate | Up to 921.6kB/s |
| Manufacturer Part Number | ICUSB2322I |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The ICUSB2322I 2-Port Industrial USB to Serial Hub with DIN Rail Clips converts a single USB port into two RS232 serial ports, enabling you to connect to, monitor and control your serial devices.</p> <p>Featuring rugged metal construction, with sturdy wall-mounting brackets and top-hat DIN Rail clips (included), this USB to Serial Hub provides versatile mounting options and a robust solution for both harsh industrial environments and simple desktop installations.</p> <p>This USB powered adapter also retains assigned serial COM port values once connected, allowing the same values to be automatically reassigned to the ports provided by the adapter.</p> <p>Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022147768.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Platform Supported | Mac |
| Package Contents | <ul><li>2 Port Industrial Wall Mountable USB to Serial Adapter Hub with DIN Rail Clips</li><li>1 x 6 ft USB A to B Cable</li><li>1 x DIN Rail Mounting Kit</li><li>1 x Driver CD</li><li>1 x Instruction Manual</li></ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Host Interface | USB |
| Additional Information | <ul> <li>Integrated wallmount brackets and included DIN Rail clips for versatile mounting options</li> <li>Rugged all-metal enclosure for added durability in harsh environments</li> <li>Easy plug and play installation, with our USB Powered adapter – no power outlet required</li> </ul> <b>OS Compatiblity:</b> <ul> <li>Windows®, CE (4.2, 5.0, 6.0), XP Embedded, 98SE, 2000, XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10, 11</li> <li>Windows Server®, 2003, 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016</li> <li>macOS 10.6 to 10.14, 11.0, 12.0, 13.0</li> <li>Linux Kernel 3.0.x and up – LTS Versions only</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 5.70 oz |
Startechcom Usb to Serial Adapter Â&Euro 2 Port Â&Euro Wall Mount Â&Euro Din Rail Clips Â&Euro Industrial Â&Euro Com Port Retention Â&Euro Ftdi Â
Login to View Prices
StarTech.com USB to Serial Adapter — 2 Port — Wall Mount — Din Rail Clips — Industrial — COM Port Retention — FTDI — DB9 – Add 2 DIN Rail-mountable RS232 Serial ports to any system through USB – USB to Serial – USB to RS232 – USB to DB9 – USB to serial Adapter – USB to serial port
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Serial Hub |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Number Of USB Ports | 1 |
| Number Of Serial Ports (Exter | 2 |
| TAA Compliant | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 0.9" |
| Width | 2.6" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | External |
| Length | 4.1" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 2 Port Industrial Wall Mountable USB to Serial Adapter Hub with DIN Rail Clips |
| Data Transfer Rate | Up to 921.6kB/s |
| Manufacturer Part Number | ICUSB2322I |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The ICUSB2322I 2-Port Industrial USB to Serial Hub with DIN Rail Clips converts a single USB port into two RS232 serial ports, enabling you to connect to, monitor and control your serial devices.</p> <p>Featuring rugged metal construction, with sturdy wall-mounting brackets and top-hat DIN Rail clips (included), this USB to Serial Hub provides versatile mounting options and a robust solution for both harsh industrial environments and simple desktop installations.</p> <p>This USB powered adapter also retains assigned serial COM port values once connected, allowing the same values to be automatically reassigned to the ports provided by the adapter.</p> <p>Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022147768.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Platform Supported | Mac |
| Package Contents | <ul><li>2 Port Industrial Wall Mountable USB to Serial Adapter Hub with DIN Rail Clips</li><li>1 x 6 ft USB A to B Cable</li><li>1 x DIN Rail Mounting Kit</li><li>1 x Driver CD</li><li>1 x Instruction Manual</li></ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Host Interface | USB |
| Additional Information | <ul> <li>Integrated wallmount brackets and included DIN Rail clips for versatile mounting options</li> <li>Rugged all-metal enclosure for added durability in harsh environments</li> <li>Easy plug and play installation, with our USB Powered adapter – no power outlet required</li> </ul> <b>OS Compatiblity:</b> <ul> <li>Windows®, CE (4.2, 5.0, 6.0), XP Embedded, 98SE, 2000, XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10, 11</li> <li>Windows Server®, 2003, 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016</li> <li>macOS 10.6 to 10.14, 11.0, 12.0, 13.0</li> <li>Linux Kernel 3.0.x and up – LTS Versions only</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 5.70 oz |










