Startechcom Usb C to Usb Micro B – Usb Type C to Usb M F – Usb 20 – Usb C Connector – Usb-C to Usb Micro B Adapter
Login to View Prices
StarTech.com USB C to USB Micro B – USB Type C to USB M / F – USB 2.0 – USB C Connector – USB-C to USB Micro B Adapter – Connect your USB-C mobile device to a USB-A host, using a standard Micro-USB Cable – USB C to Micro USB Adapter M/F – USB C to Micro B – USB Type C to Micro USB – USB 2.0 – USB Type C for mobile devices such as Nokia N1, Nexus 6P / 5X & more
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Data Transfer Adapter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Connector Type On First End | USB 2.0 Type C – Male |
| Connector Type On Second End | Micro USB 2.0 Type B – Female |
| Adapter Type | Micro USB/USB-C |
| Connector Plating | Nickel |
| Product Color | Black |
| Connector On First End Details | 1 x 24-pin Type C USB 2.0 USB Male |
| Connector On Second End Detai | 1 x 5-pin Micro Type B USB 2.0 Micro USB Female |
| Connector Gender On First End | Male |
| Connector Gender On Second End | Female |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.3" |
| Width | 0.5" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Length | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | USB-C to Micro-USB Adapter – M/F – USB 2.0 |
| Manufacturer Part Number | USB2CUBADP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This USB-C&trade, to Micro-USB adapter lets you charge and sync USB Type-C&trade, mobile devices, such as theSamsung Galaxy S8, S8+, Nexus&trade, 6P, and 5X phones, using a Micro-USB cable. <p>Simply insert the adapter's USB-C connector into your mobile device. Then, plug your Micro-USB cable into the adapter's Micro-USB port and connect the cable to the USB-A port on your computer or USB-A wall charger.</p> <p>The compact adapter is portable enough for carrying as a tablet accessory and it reduces the number of cables that you need to carry around with you in order to charge all of your mobile devices.</p> <p>The USB2CUBADP from StarTech.com is backed by a lifetime warranty for guaranteed reliability.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 0.07 oz |











