Startechcom Usb-C to Usb Adapter – Usb-C to Usb-a – Usb 32 Gen 1 – Usb 30 (5gbps) – Usb C Adapter – Usb Type C
Login to View Prices
StarTech.com USB-C to USB Adapter – USB-C to USB-A – USB 3.2 Gen 1 – USB 3.0 (5Gbps) – USB C Adapter – USB Type C – Connect USB-C devices to a USB-A device – USB 3.2 Gen 1 5Gbps – Reversible USB-C connector – Thunderbolt 3 port compatible – Connect to USB C laptops such as Apple MacBook, Chromebook Pixel, Dell Latitude 11 5000 2-in-1 & more – Warranty: 2 Years
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Data Transfer Adapter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Connector Type On First End | USB 3.0 Type C – Male |
| Connector Type On Second End | USB 3.0 Type A – Female |
| Adapter Type | USB/USB-C |
| Connector Plating | Nickel |
| Product Color | Black |
| Connector On First End Details | 1 x 24-pin Type C USB 3.0 USB Male |
| Connector On Second End Detai | 1 x 9-pin Type A USB 3.0 USB Female |
| Connector Gender On First End | Male |
| Connector Gender On Second End | Female |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.3" |
| Width | 0.8" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Length | 1.3" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | USB-C to USB-A Adapter – M/F – USB 3.0 |
| Manufacturer Part Number | USB31CAADG |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This USB-C&trade, to USB-A adapter lets youconnect standard USB 3.0 and USB 2.0devices to your USB-C equipped phone, tabletor computer. Simply plug the adapter into the USB Type-C&trade, port to turn it into a USB Type-A port, and you're ready to connect your older devices.The adapter is compatible with USB 3.0 enabled computers, such as the Dell&trade, Latitude&trade, 11 5000 2-in-1, and more. <p>The USB31CAADGis backed by a StarTech.com 2-year warranty for guaranteed reliability.</p> <p><b>Note:</b> USB 3.0 is also known as USB 3.1 Gen 1 (5Gbps).</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1035237769.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 0.20 oz |











