Startechcom Usb-C to Ethernet Gigabit Adapter – Thunderbolt 3 Compatible – Usb Type C Network Adapter – Usb C Ethernet Adapter
Login to View Prices
StarTech.com USB-C to Ethernet Gigabit Adapter – Thunderbolt 3 Compatible – USB Type C Network Adapter – USB C Ethernet Adapter – Use the USB Type C port on a laptop to add a GbE port & USB Type A port – USB 3.0 – USB-C to Gigabit Ethernet Adapter – USB C Ethernet Adapter – Works w/ MacBook, Chromebook Pixel, Dell XPS 12 & Latitude 12 7000 Series 2-in-2 – USB C Network Adapter
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Gigabit Ethernet Adapter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Chipset Model | ASIX – AX88179 |
| Number Of Network (RJ 45) Por | 1 |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Total Number Of Ports | 1 |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.7" |
| Width | 1.4" |
| Depth | 10.8" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | USB-C to Gigabit Network Adapter with Extra USB 3.0 Port – Black |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Device Supported | Computer/Notebook |
| Manufacturer Part Number | US1GC301AU |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Now, you can easily connect to a Gigabit network through the USB-C&trade, or Thunderbolt&trade, 3port on your laptop or desktop computer, and add connectivity for an additionalUSB (Type-A) peripheral device. It's a great companion for your MacBook, Chromebook Pixel&trade, Dell&trade, XPS 12, Dell Latitude 12 7000 Series 2-in-1 or other devices. <p><b>Powerful Gigabit Network Connections</b></p> <p>The USB-C network adapter supports full Gigabit bandwidth by harnessing the performance of USB 3.1 Gen 1 (5 Gbps). You can quicklyaccess very large files over the network at Gigabit speed.</p> <p><b>Native Driver Support Makes Installation Easy</b></p> <p>Get up and running quickly. Simply plug the adapter into the USB Type-C&trade, port on your laptop and connect to your network. The network adapter chipsetprovides native driver support in Chrome OS&trade, and Windows®, 8.1, and supports Mac OSX (10.10) with driver installation.</p> <p><b>Trouble-Free Connections Through USB-Type-C</b></p> <p>The USB-C connector is smaller and easier to use than previous USBconnectors.It's a reversible plug so you can connect to your devices with either side facing up, without frustration or the risk of port damage.</p> <p>With a compactdesign, this USB-C network adapter is as portable as your laptop, perfect forultra-portable devices that have a USB-C port, such as the MacBook and Chromebook Pixel&trade, . The network adapterisbus-powered whichmakesit easy to connect when you're on the go.</p> <p><b>Additional Connectivity With an Extra USB 3.1 Port</b></p> <p>Some computers with USB Type-C only offer one port for external connectivity. This Ethernet adapter features a built-in USB Type-A port, giving you the freedom to attach an additional peripheral device, such as a USB mouse.</p> <p>The US1GC301AU is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1031106649.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Host Interface | USB 3.1 |
| Weight (Approximate) | 1.30 oz |











