Startechcom Usb 30 to Hdmi Adapter 4k 30hz Displaylink Certified Usb Type-a to Hdmi Display Adapter Converter External Graphics Card
Login to View Prices
StarTech.com USB 3.0 to HDMI Adapter, 4K 30Hz, DisplayLink Certified, USB Type-A to HDMI Display Adapter Converter, External Graphics Card – USB 3.0 to HDMI adapter supports up to 4K 30Hz/5ch audio/1080p – USB to HDMI adapter connects your USB-A computer to a HDMI monitor/projector – Windows/macOS/Chrome/Ubuntu – External video/graphics card has auto-driver install w/ Windows and Chrome
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Video Adapter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Connector Type On First End | USB 3.0 Type A – Male |
| Connector Type On Second End | HDMI Digital Audio/Video – Female |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Connector On First End Details | 1 x 9-pin USB 3.0 Type A – Male |
| Connector On Second End Detai | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video – Female |
| Connector Gender On First End | Male |
| Connector Gender On Second End | Female |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 0.6" |
| Width | 1.8" |
| Certifications & Standards | <ul><li>FCC</li><li>CE</li></ul> |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | HDCP 2.2 |
| Length | 3.6" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | USB 3.0 to HDMI External Video Card |
| Manufacturer Part Number | USB32HD4K |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Use this USB 3.0 to HDMI adapter to connect an HDMI monitor, projector or TV to your computer using a single USB Type-A port. <p>Functioning as an USB external graphics card, this display adapter provides a convenient way to add multi-monitor capability to a USB 3.0 desktop or laptop computer.</p> <p>Leveraging the USB 3.0 interface, the adapter delivers ultrahigh definition content to your HDMI display. The adapter can be used to increase workstation productivity by extending your desktop or mirror your primary display</p> <p>The lightweight adapter dongle features a small footprint, making it the perfect accessory for professionals who work remotely from home or in an office environment.</p> <p>The HDMI output on this USB 3.0 video adapter supports UHD resolutions up to 4K 30Hz. Even if your laptop or desktop video card doesn't natively support 4K output, the adapter allows you to connect a 4K HDTV, monitor or projector.</p> <p>For added convenience, the adapter is backward compatible with 1080p video resolutions.</p> <p>Installation has never been easier. When you connect this DisplayLink 4K Plug-and-Display certified adapter to a Windows computer, it automatically downloads and installs the most up-to-date drivers for you, so you won't have to. This USB to HDMI adapter is compatible with any operating system, including Windows, macOS, ChromeOS and Linux.</p> <p>USB32HD4K is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1028960885.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul><li>USB 3.0 to HDMI External Video Card</li><li>1 x Software Installation Disc</li><li>1 x Instruction Manual</li></ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Information | <ul> <li>Chipset Manufacturer: DisplayLink</li> <li>Chipset Model: DL5500</li> <li>Digital Signal: Yes</li> <li>Platform Supported: PC</li> <li>Form Factor: External</li> </ul> <ul> <li><b>System Requirements:</b><br /> <ul> <li>CPU: Quad Core 2.4GHz or Higher (i5 recommended)</li> <li>RAM: 4GB or higher</li> </ul> <p>Operating System(s):</p> <ul> <li>Windows®, 2000, XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10</li> <li>macOS 10.6 – 10.12, 10.14</li> <li>Ubuntu 14.04, 16.04</li> <li>Chrome OS&trade, v55+</li> </ul> </li> </ul> |
| Cable Length | 2.50" |
| Weight (Approximate) | 2.29 oz |











