Startechcom Usb 30 Docking Station – Windows Macos Compatible – Supports Dual Displays Hdmi Displayport or 4k Ultra Hd on a Single Monitor – Usb3dockhdpc
Login to View Prices
StarTech.com USB 3.0 Docking Station – Windows / macOS Compatible – Supports Dual Displays, HDMI / DisplayPort or 4K Ultra HD on a Single Monitor – USB3DOCKHDPC – Dual Monitor Docking Station – HDMI and DisplayPort Ports – 4K Ultra HD on One Monitor – USB 3.0 Dock for PC and MacBook Laptops – Fast-Charge USB 3.0 Type-A Port for Charging Mobile Devices – Four USB Type-A Ports – Gigabit Ethernet – Headset Jack
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Docking Station |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| HDMI | Yes |
| Headphone | Yes |
| Network (RJ 45) | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Total Number Of USB Ports | 4 |
| Number Of USB 3.0 Ports | 4 |
| Synchronizing Capability | Yes |
| Number Of Displays Supported | 2 |
| Headphone/Microphone Combo Po | Yes |
| Brand Compatibility | Microsoft |
| Kensington Security Slot | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Supported Resolutions | 2048 x 1152 |
| USB Type A | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 0.90" |
| Width | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Connectivity Technology | Wired |
| Brand Name | StarTech.com |
| Charging Capability | Yes |
| Operating System Supported | ChromeOS 55+ |
| Compatibility | <ul> <li>Apple Mac Laptops</li> </ul> <p><b>Microsoft Products:</b></p> <ul> <li>Surface Pro 4</li> <li>Surface Pro 3</li> <li>Surface 3</li> <li>Surface Pro 2</li> <li>Surface Book</li> </ul> |
| Status Indicators | <b>LED Indicators:</b><br><ul><li>1 – Link (Green)</li><li>1 – Activity (Yellow)</li></ul> |
| Length | 8.9" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Microphone | Yes |
| Product Name | 4K Docking Station for Laptops – DP and HDMI – USB 3.0 |
| Device Supported | Notebook |
| Manufacturer Part Number | USB3DOCKHDPC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This TAA compliant dual-monitor USB 3.0 docking station combines a 4-port USB 3.0 hub, headphone and microphone audio connectors, a USB fast-charge port, and a GbE RJ45 Port with Wake-on-LAN (WOL).</p> <p><b>4K Ultra HD Resolutions </b></p> <p>This 4K USB docking station supports DisplayPort plus HDMI dual video, or a single DP display at 4K Ultra HD resolutions (3840 x 2160p).</p> <p><b>Maximum Supported Resolutions*</b></p> <b>Video Output Configuration</b> <b>Max DisplayPort Resolution</b> <b>Max HDMI Resolution</b> <p>DisplayPort (Single Display)</p> 3840 x 2160p (4K) N/A HDMI (Single Display) N/A 2560 x 1440p DisplayPort and HDMI (Two Displays) 2048 x 1152p 2048 x 1152p <p>*Lower resolutions are also supported. For example, if the max is 3840 x 2160p (4K), it also supports 2560 x 1600p and 2560 x 1440p.</p> <p><b>Integrated USB 3.0 Hub</b></p> <p>The built-in USB hub features four USB 3.0 ports for connecting extra peripherals such as external hard drives or a wired mouse as if they are connected directly to your laptop.</p> <p><b>USB Fast Charge </b></p> <p>The USB 3.0 dock's always-on USB fast-charge port charges devices without a laptop connection and supports USB Battery Charging Specification 1.2 making it easy to charge your tablets and other mobile devices.</p> <p><b>Direct Ethernet Connectivity</b></p> <p>The integrated RJ45 Ethernet port supports speeds of 10/100/1000Mbps, giving you an instant connection to a reliable wired network.</p> <p><b>Easy to Use </b></p> <p>This docking station with DisplayPort and HDMI is universally compatible, working with Mac and Windows®, USB 3.0 equipped laptops and includes a 2ft. USB 3.0 cable for quick setup. </p> <p>StarTech.com laptop docking stations can be used for cost savings and faster deployment with just a single cable. This USB 3.0 docking station is backed by a competitive 3-year warranty and free lifetime multilingual Technical Support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1029001173.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Package Contents | <ul> <li>4K Docking Station for Laptops – DP and HDMI – USB 3.0</li> <li>2ft USB 3.0 Cable</li> <li>Universal Power Adapter</li> <li>Power Cords (NA/JP, UK/EU)</li> <li>Instruction Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Host Interface | USB 3.0 |
| Additional Information | <p><b>OS Compatibility:</b></p> <ul> <li>Windows 7</li> <li>Windows 8</li> <li>Windows 8.1</li> <li>Windows 10</li> <li>macOS Mojave (10.14)</li> <li>macOS Sierra (10.12)</li> <li>Mac OS X El Capitan (10.11)</li> <li>Chrome OS v55+</li> </ul> |
| Cable Length | 2 ft |
| Weight (Approximate) | 9.80 oz |







