Startechcom Usb 20 to 10100 Mbps Ethernet Network Adapter Dongle
Login to View Prices
StarTech.com USB 2.0 to 10/100 Mbps Ethernet Network Adapter Dongle – Add a 10/100Mbps Ethernet port to your laptop or desktop computer through USB – USB 2.0 to 10/100 Mbps Ethernet Network Adapter Dongle – USB Network Adapter – USB 2.0 Fast Ethernet Adapter – USB NIC
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Ethernet Adapter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Chipset Model | ASIX – AX88772C |
| USB | No |
| Number Of Network (RJ 45) Por | 1 |
| Network (RJ 45) | Yes |
| Serial Port | No |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Total Number Of Ports | 1 |
| Ethernet AUI | No |
| XJACK | No |
| PoE (RJ 45) Port | No |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.6" |
| Width | 0.8" |
| Depth | 2.6" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | USB 2.0 to 10/100 Mbps Ethernet Network Adapter Dongle |
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| Device Supported | Computer/Notebook |
| Manufacturer Part Number | USB2100 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The USB2100 USB 2.0 to 10/100 Mbps Network Adapter lets you add a Fast Ethernet port to your laptop or desktop computer through USB. <p>This compact USB network adapter offers a dongle design with a built-in cable to avoid cramped connections, making it a perfect solution for adding wired Ethernet connectivity to your desktop without opening the case, or to replace a failed onboard network adapter on your laptop system.</p> <p>Providing half or full-duplex operation, this USB 2.0 Ethernet adapter supports data transfer rates of up to 200 Mbps. The adapter also supports features such as Wake-on-LAN (WoL) and VLAN tagging for added flexibility.</p> <p>Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1027853204.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul><li>USB 2.0 to 10/100 Mbps Ethernet Network Adapter Dongle</li><li>1 x Driver CD</li><li>1 x Instruction Manual</li></ul> |
| Host Interface | USB 2.0 |
| Weight (Approximate) | 0.80 oz |











