Startechcom Usb 20 300 Mbps Mini Wireless-N Network Adapter – 80211n 2t2r Wifi Adapter
Login to View Prices
StarTech.com USB 2.0 300 Mbps Mini Wireless-N Network Adapter – 802.11n 2T2R WiFi Adapter – Add high-speed Wireless-N connectivity to a desktop or laptop system through USB 2.0 – USB 2.0 300 Mbps Mini Wireless-N Network Adapter – 802.11n 2T2R WiFi Adapter – USB Wireless Adapter – N300 Wireless NIC – USB WiFi Dongle – USB Wireless LAN Card
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Wi-Fi Adapter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | No |
| ISM Minimum Frequency | 2.40 GHz |
| ISM Maximum Frequency | 2.48 GHz |
| Product Color | Black |
| Wi Fi Generation | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.2" |
| Width | 0.6" |
| Depth | 0.9" |
| Wireless Transmission Speed | 300 Mbit/s |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Quality of Service (QoS) |
| Form Factor | External |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | USB 2.0 300 Mbps Mini Wireless-N Network Adapter – 802.11n 2T2R WiFi Adapter |
| Device Supported | Desktop Computer/Notebook |
| System Requirements | <ul> <li>Windows®, XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10</li> <li>Windows Server®, 2003, 2008 R2, 2012, 2016, 2019</li> <li>Mac OS X®, 10.6 to 10.14</li> <li>Linux kernel 2.6.x, 4.4.x to 4.11.x LTS Versions only </li> </ul> |
| Wireless Security | <ul><li>WEP (64-128-bit)</li><li>WPA</li><li>TKIP</li><li>AES</li><li>WPS</li></ul> |
| Manufacturer Part Number | USB300WN2X2C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The USB300WN2X2C USB Wireless Network Adapter lets you add 300 Mbps Wireless-N connectivity to your desktop or laptop system through USB 2.0. With a compact, lightweight design, the adapter is extremely portable, and is unobtrusive when connected to your system – you can even leave it connected to your laptop when in a carrying bag, without worrying about damaging the adapter or the host port while on the move.</p> <p>The USB wireless adapter is capable of data transfer rates up to 300Mbps over a 2.4GHz 802.11n WiFi network (backward compatible with 802.11b/g), through a 2 Transmitter / 2 Receiver antenna design. The adapter also supports security options such as WEP, WPA or WPA2, as well as quick device connection through Wireless Protected Setup (WPS), for a reliable and secure connection.</p> <p>Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1028202603.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>USB 2.0 300 Mbps Mini Wireless-N Network Adapter – 802.11n 2T2R WiFi Adapter</li> <li>1 x Driver CD </li> <li>1 x Instruction Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Host Interface | USB 2.0 |
| Weight (Approximate) | 0.09 oz |











