Startechcom U2 to Pcie Adapter for 25 U2 Nvme Ssd – Sff-8639 Pcie Adapter – X4 Pci Express 40 – Nvme Pcie Adapter – U2 Pcie Card
Login to View Prices
StarTech.com U.2 to PCIe Adapter for 2.5″ U.2 NVMe SSD – SFF-8639 PCIe Adapter – x4 PCI Express 4.0 – NVMe PCIe Adapter – U.2 PCIe Card – Mount a 2.5″ U.2 NVMe SSD into your desktop computer or server, using an available PCIe expansion slot – SFF-8639 PCIe Adapter – x4 PCI Express 4.0 – NVMe PCIe Adapter – U.2 PCIe Card – PCIe NVMe SSD Adapter – PCIe SSD – U.2 SSD PCIe Adapter
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | U.2 to PCI Express Adapter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Red |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 0.9" |
| Width | 4.8" |
| Certifications & Standards | <ul> <li>CE</li> <li>FCC</li> </ul> |
| Brand Name | StarTech.com |
| Length | 6.5" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | U.2 to PCIe Adapter for 2.5" U.2 NVMe SSD – SFF-8639 – x4 PCI Express 3.0 |
| Manufacturer Part Number | PEX4SFF8639 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Get ultra-fast data access by adding an NVMe U.2 SSD to your computer. This U.2 to PCIe adapter lets you add a high-speed, U.2 (4-lane PCIe)2.5""NVMe SSD, such as the Intel®, 750 Series drive, to a PC with an available x4 PCI Express expansion slot.</p> <p>You can mount the PCIe U.2 drive directly onto the adapter, giving you an easy and convenient way to improve your system performance and expand overall internal storage.</p> <p><b>Boost your system speed and performance</b></p> <p>The expansion card lets you take full advantage of the fast performance and compact size of PCIe U.2 internal solid-state drives. The adapter connects directly to your computer motherboard to support an NVMe U.2 PCIe-based SSD through ultra-fast x4 PCIe. With the U.2 PCIe-based drive in place, the adapter gives your computer a significant speed boost.</p> <p><b>Easy to install</b></p> <p>The expansion card is equipped with a full-profile bracket and doesn't require an adapter cable for installation, this helps to reduce clutter and simplifies system builds. The drive connects directly to the SFF-8639 connector on the adapter, and the adapter connects directly to the computer motherboard.</p> <p>The adapter is compatible with PCIe 3.0 motherboards and is also backward compatible with PCIe 2.0 and PCIe 1.0.</p> <p>The PEX4SFF8639 is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>U.2 to PCIe Adapter for 2.5" U.2 NVMe SSD – SFF-8639 – x4 PCI Express 3.0</li> <li>4 x Drive-mounting Screws</li> <li>1 x Quick-start Guide</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Information | <ul> <li>Bus Type PCI Express</li> <li>Compatible Drive Types U.2 (SFF-8639, x4 PCIe, NVMe)</li> <li>Drive Installation Fixed</li> <li>Drive Size 2.5in</li> <li>Fan(s) No</li> <li>Interface PCI Express</li> <li>Number of Drives 1</li> <li>1 – U.2 (SFF-8639, x4 PCIe, NVMe) Host Connectors</li> <li>1 – PCI Express x4 Male</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 2.30 oz |











