Startechcom Slim Stereo Splitter Cable – 35mm Male to 2x 35mm Female
Login to View Prices
StarTech.com Slim Stereo Splitter Cable – 3.5mm Male to 2x 3.5mm Female – Split one headphone jack into two separate jacks – 3.5mm audio splitter – mini jack splitter – headphone y cable – 3.5mm y cable – headphone splitter cable
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Audio Cable |
| Cable Characteristic | Splitter Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Cable Type | Mini-phone |
| Connector Type On First End | Mini-phone Stereo Audio – Male |
| Connector Type On Second End | Mini-phone Stereo Audio – Female |
| Number Of Ways | 2-way |
| Connector Plating | Nickel |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
| Connector On First End Details | 1 x Mini-phone Stereo Audio – Male |
| Connector On Second End Detai | 2 x Mini-phone Stereo Audio – Female |
| Connector Gender On First End | Male |
| Connector Gender On Second End | Female |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Strain Relief |
| Conductor | Copper |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Slim Stereo Splitter Cable – 3.5mm Male to 2x 3.5mm Female |
| Device Supported | iPod |
| Manufacturer Part Number | MUY1MFFS |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The MUY1MFFS Slim 3.5mm Stereo Splitter Cable/Y-cable features one 3.5mm male and two 3.5mm female audio connectors, splitting a single headphone jack into two.</p> <p>A practical, cost-effective audio solution, the 3.5mm stereo splitter cable features slim connector molding that fits easily into a 3.5mm headphone jack, even if the iPod®, /iPhone®, /iPad®, /MP3 player is in a protective case.</p> <p>The 3.5mm audio splitter/Y-cable is backed by StarTech.com's Lifetime warranty.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022425183.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Information | <ul><li>Connect headphones and external speakers simultaneously to your computer</li><li>Slim connector design enables a simple 3.5mm audio device connection, even if the device is enclosed in a jacket or case</li><li>Backed by StarTech.com lifetime warranty</li></ul> |
| Cable Length | 7.87" |
| Weight (Approximate) | 0.02 lb |
Startechcom Slim Stereo Splitter Cable – 35mm Male to 2x 35mm Female
Login to View Prices
StarTech.com Slim Stereo Splitter Cable – 3.5mm Male to 2x 3.5mm Female – Split one headphone jack into two separate jacks – 3.5mm audio splitter – mini jack splitter – headphone y cable – 3.5mm y cable – headphone splitter cable
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Audio Cable |
| Cable Characteristic | Splitter Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Cable Type | Mini-phone |
| Connector Type On First End | Mini-phone Stereo Audio – Male |
| Connector Type On Second End | Mini-phone Stereo Audio – Female |
| Number Of Ways | 2-way |
| Connector Plating | Nickel |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
| Connector On First End Details | 1 x Mini-phone Stereo Audio – Male |
| Connector On Second End Detai | 2 x Mini-phone Stereo Audio – Female |
| Connector Gender On First End | Male |
| Connector Gender On Second End | Female |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Strain Relief |
| Conductor | Copper |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Slim Stereo Splitter Cable – 3.5mm Male to 2x 3.5mm Female |
| Device Supported | iPod |
| Manufacturer Part Number | MUY1MFFS |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The MUY1MFFS Slim 3.5mm Stereo Splitter Cable/Y-cable features one 3.5mm male and two 3.5mm female audio connectors, splitting a single headphone jack into two.</p> <p>A practical, cost-effective audio solution, the 3.5mm stereo splitter cable features slim connector molding that fits easily into a 3.5mm headphone jack, even if the iPod®, /iPhone®, /iPad®, /MP3 player is in a protective case.</p> <p>The 3.5mm audio splitter/Y-cable is backed by StarTech.com's Lifetime warranty.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022425183.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Information | <ul><li>Connect headphones and external speakers simultaneously to your computer</li><li>Slim connector design enables a simple 3.5mm audio device connection, even if the device is enclosed in a jacket or case</li><li>Backed by StarTech.com lifetime warranty</li></ul> |
| Cable Length | 7.87" |
| Weight (Approximate) | 0.02 lb |
Startechcom Slim Stereo Splitter Cable – 35mm Male to 2x 35mm Female
Login to View Prices
StarTech.com Slim Stereo Splitter Cable – 3.5mm Male to 2x 3.5mm Female – Split one headphone jack into two separate jacks – 3.5mm audio splitter – mini jack splitter – headphone y cable – 3.5mm y cable – headphone splitter cable
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Audio Cable |
| Cable Characteristic | Splitter Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Cable Type | Mini-phone |
| Connector Type On First End | Mini-phone Stereo Audio – Male |
| Connector Type On Second End | Mini-phone Stereo Audio – Female |
| Number Of Ways | 2-way |
| Connector Plating | Nickel |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
| Connector On First End Details | 1 x Mini-phone Stereo Audio – Male |
| Connector On Second End Detai | 2 x Mini-phone Stereo Audio – Female |
| Connector Gender On First End | Male |
| Connector Gender On Second End | Female |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Strain Relief |
| Conductor | Copper |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Slim Stereo Splitter Cable – 3.5mm Male to 2x 3.5mm Female |
| Device Supported | iPod |
| Manufacturer Part Number | MUY1MFFS |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The MUY1MFFS Slim 3.5mm Stereo Splitter Cable/Y-cable features one 3.5mm male and two 3.5mm female audio connectors, splitting a single headphone jack into two.</p> <p>A practical, cost-effective audio solution, the 3.5mm stereo splitter cable features slim connector molding that fits easily into a 3.5mm headphone jack, even if the iPod®, /iPhone®, /iPad®, /MP3 player is in a protective case.</p> <p>The 3.5mm audio splitter/Y-cable is backed by StarTech.com's Lifetime warranty.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1022425183.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Information | <ul><li>Connect headphones and external speakers simultaneously to your computer</li><li>Slim connector design enables a simple 3.5mm audio device connection, even if the device is enclosed in a jacket or case</li><li>Backed by StarTech.com lifetime warranty</li></ul> |
| Cable Length | 7.87" |
| Weight (Approximate) | 0.02 lb |










