Startechcom Replacement 5v Dc Power Adapter – 5 Volts 4 Amps
Login to View Prices
StarTech.com Replacement 5V DC Power Adapter – 5 Volts, 4 Amps – Replace your lost or failed power adapter – Worls with a range of devices that require 5 volt and 3 amps (or less) of power and a C barrel connector – AC adapter – Power adapter – 5V power supply – 5 volt power – 5V 4A power supply – C barrel
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | DC Adapter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Maximum Output Current | 4:00 AM |
| Country Of Origin | China |
| Height | 1.5" |
| Width | 1.8" |
| Depth | 3.1" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | DC Power Adapter – 5V, 4A |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer Part Number | SVA5M4NEUA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Replace your lost or failed power adapter. This 5V power supply can provide a power source for any electronic device that has an C-type barrel and requires 5 volts and up to 4 amps of power.<br /><br />Replace your failed or lost power adapter<br /><br />The adapter is a perfect replacement for the lost or damaged power adapter you've used to power your existing electronics.<br /><br />Keep a spare power adapter on hand<br /><br />When downtime isn't an option, keeping spare power adapters on hand ensures that you won't be left waiting for a replacement to arrive or have to replace your devices just for the sake of a compatible power source.<br /><br />The SVA5M4NEUA is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Weight (Approximate) | 5.60 oz |









