Startechcom Mini Usb Bluetooth 40 Adapter – 50m(165ft) Class 1 Edr Wireless Dongle
Login to View Prices
StarTech.com Mini USB Bluetooth 4.0 Adapter – 50m(165ft) Class 1 EDR Wireless Dongle – Add Bluetooth 4.0 capabilities to a laptop or desktop computer through USB – Mini USB Bluetooth 4.0 Adapter – 50m (165ft) – Mini Bluetooth Dongle – Bluetooth Smart Ready – LE+EDR – Class 1 EDR Bluetooth Wireless Adapter – Bluetooth 4.0 Low Energy
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Bluetooth Adapter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 4.0 |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | No |
| Indoor Antenna Range | 165 ft |
| ISM Minimum Frequency | 2.40 GHz |
| ISM Maximum Frequency | 2.48 GHz |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.3" |
| Width | 0.6" |
| Certifications & Standards | <ul><li>CE</li><li>FCC</li></ul> |
| Wireless Transmission Speed | 3 Mbit/s |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | External |
| Length | 0.9" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Mini USB Bluetooth 4.0 Adapter – 50m (165ft) Class 1 EDR Wireless Dongle |
| Manufacturer Part Number | USBBT1EDR4 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The USBBT1EDR4 USB to Class 1 Mini Bluetooth®, Dongle lets you add Bluetooth wireless capabilities to a laptop or desktop computer through USB, with support for transfer distances of up to 50m (165ft).</p> <p>Compliant with Bluetooth 4.0 LE +EDR, the USB Bluetooth adapter offers data transfer rates up to 3 Mbps and low power consumption. This Bluetooth Smart Ready transceiver is an effective way to connect to a rapidly growing list of the Bluetooth Smart peripherals on the market, including the latest Apple®, and Android&trade, smartphones and tablets. Bluetooth v4.0 also integrates added security for all transfers using 128-bit AES encryption.</p> <p>A conveniently portable device, this ultra-compact adapter is unobtrusive when connected to your laptop, so you won't have to remove it each time you store your laptop in a carrying case or bag. The adapter is also backward compatible with previous Bluetooth standards (v3.0, 2.0, 1.2 and 1.1) to ensure connectivity with all of your Bluetooth devices.</p> <p><b>Please Note:</b> Ranges above 10 meters (32.8 ft) require the connected Bluetooth device to support Bluetooth Class 1</p> <p>Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>Mini USB Bluetooth 4.0 Adapter – 50m (165ft) Class 1 EDR Wireless Dongle</li> <li>1 x Instruction Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Host Interface | USB |











