Startechcom M2 to U2 Adapter – M2 Drive to U2 (Sff-8639) Host Adapter for M2 Pcie Nvme Ssds – M2 Drive Adapter – M2 Pcie Ssd Adapter
Login to View Prices
StarTech.com M.2 to U.2 Adapter – M.2 Drive to U.2 (SFF-8639) Host Adapter for M.2 PCIe NVMe SSDs – M.2 Drive Adapter – M.2 PCIe SSD Adapter – Add the fast performance of an M.2 NVMe SSD to your computer or server through a U.2 (SFF-8639) compatible interface on your motherboard – M.2 to U.2 adapter supports one M.2 PCIe NVMe SSD (M-Key) – M.2 to U.2 (SFF-8639) adapter / M.2 drive adapter
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | M.2 to U.2 Adapter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Red |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 0.3" |
| Width | 2.8" |
| Certifications & Standards | <ul> <li>CE</li> <li>FCC</li> </ul> |
| Brand Name | StarTech.com |
| Length | 3.9" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | M.2 Drive to U.2 (SFF-8639) Host Adapter for M.2 PCIe NVMe SSDs |
| Manufacturer Part Number | U2M2E125 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This PCI Express M.2 to U.2 adapter makes it easy to install an M.2 PCIe NVMe SSD into your desktop PC or server, and connect to the drive through an available U.2 (SFF-8639) compatible interface on your motherboard.</p> <p><b>Upgrade your system cost-effectively</b></p> <p>The M.2 to U.2 adapter is ideal for IT professionals, system integrators and installers, and enthusiasts who are building or upgrading a server or desktop computer. It supports one M.2 PCIe NVMe SSD (M-Key), providinga cost-effective way to add M.2 NVMe performance to your computer or server through an available U.2 (SFF-8639) compatible interface on your motherboard.</p> <p><b>Easy installation</b></p> <p>The M.2 to U.2 adapter works with all desktop PCs and servers that have an available drive bay or a U.2 (SFF-8639) compatible host interface. The adapter card is OS independent, so there are no drivers or software required for installation.</p> <p>The U2M2E125 is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1040846751.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>M.2 Drive to U.2 (SFF-8639) Host Adapter for M.2 PCIe NVMe SSDs</li> <li>4 x Adapter-mounting Screws</li> <li>1 x Set of Drive-mounting Hardware</li> <li>1 x Quick-start Guide</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Information | <ul> <li>Bus Type: PCI Express</li> <li>Compatible Drive Types M.2 (NGFF, M-Key, PCIe x4)</li> <li>Drive Installation Fixed</li> <li>Fan(s) No</li> <li>Interface U.2 (SFF-8639, PCIe x4)</li> <li>Number of Drives 1</li> <li>Supported Drive Height(s) 2242 2260 2280</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 1.30 oz |











