Startechcom M2 to Sata Ssd Adapter Â&Euro Expansion Slot Mounted – Ngff Solid State Drive to Sata Converter
Login to View Prices
StarTech.com M.2 to SATA SSD adapter — expansion slot mounted – NGFF solid state drive to SATA converter – 0.7″ Width x 3.7″ Height x 4.7″ Length – 1 Each
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | M.2 to SATA Adapter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 3.7" |
| Width | 0.7" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Length | 4.7" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | M.2 to SATA SSD Adapter – Expansion Slot Mounted |
| Application/Usage | Hard Drive |
| Manufacturer Part Number | S32M2NGFFPEX |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Mount an M.2 NGFF SSD into your desktop computer, using a standard SATA host connection. The S32M2NGFFPEX M.2 to SATA adapter lets you connect a SATA M.2 (NGFF) SSD to a standard SATA port, and mount the drive into any desktop expansion slot.<br /> <br /> Now, you can greatly increase the performance of your desktop computer by replacing your platter drive with a fast M.2 NGFF solid state drive. By installing your primary operating system on the M.2 SSD drive and using your higher-capacity platter HDD for bulk storage, you can harness the speedy performance of the M.2 drive for frequently accessed data while storing files you access less often on your platter drive.<br /> <br /> For a hassle-free installation, the adapter mounts into any new or legacy desktop expansion slot, with support for AGP, PCI, and PCIe slots. The adapter also includes full-profile and low-profile brackets, ensuring compatibility with both full-sized and small form factor desktops.<br /> <br /> The S32M2NGFFPEX is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1029630954.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>M.2 to SATA SSD Adapter – Expansion Slot Mounted</li><li>1 x Full profile bracket (pre-installed) , </li><li>1 x Low profile bracket , </li><li>1 x SSD installation screw , </li><li>1 x Screw driver , </li><li>2 x Standoffs (for PCI slot installation)</li></ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Information | <ul> <li>Maximize system speed by adding SSD performance</li> <li>Wide installation compatibility with the included low-profile, and full-profile expansion slot brackets</li> <li>Get the most out of your SSD with support for SATA III, achieving transfer speeds up to 6 Gbps</li> <li>Operating Temperature: 0°, C to 50°, C (32°, F to 122°, F)</li> <li>Storage Temperature: -10°, C to 85°, C (14°, F to 185°, F)</li> <li>Compatible Drive Types (Type and Rate): M.2 (NGFF, B Key)</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 4.60 oz |













