Startechcom Industrial 6 Port Gigabit Ethernet Switch 4 Poe Rj45 2 Sfp Slots 30w Poe 48vdc 101001000 Mbps -40c to 75c Wdin Connector
Login to View Prices
StarTech.com Industrial 6 Port Gigabit Ethernet Switch 4 PoE RJ45 +2 SFP Slots 30W PoE+ 48VDC 10/100/1000 Mbps -40C to 75C w/DIN Connector – Industrial 6 Port Gigabit Ethernet Switch – Up to 30W per 4 PoE ports – 75C to -40C hardened 5 RJ-45 ports (4 PoE) + 2 SFP slots MSA IP-30 housing MTBF 500k + hrs Vibration/shock/free fall rated Unmanaged DIN mountable/DIN connector included 2yr warr
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Ethernet Switch |
| Manageable | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number Of Total Expansion Slo | 2 |
| Network (RJ 45) | Yes |
| Number Of SFP Slots | 2 |
| Modular | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Total Number Of Network Ports | 5 |
| Shared SFP Slot | Yes |
| PoE (RJ 45) Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 1 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Redundant Power Supply Suppor | Yes |
| PoE Budget | 120 W |
| Networking Standards | IEEE 802.3at |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 1.4" |
| Width | 4.1" |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Brand Name | StarTech.com |
| Plug/Connector Type | Terminal Block |
| Form Factor | DIN Rail Mountable |
| Length | 5.6" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Ethernet Switch |
| Network Technology | 1000Base-X |
| Power Consumption | 126 W |
| Manufacturer Part Number | IES1G52UPDIN |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Easily deploy or scale your network with this Gigabit Ethernet switch, features four dedicated PoE+ enabled ports, and one dedicated open SFP slot plus the flexibility of a switchable RJ-45/Open SFP port for use as an uplink or for non-PoE devices. It features an IP-30 housing, compact design, and is wall and DIN rail mountable.</p> Power Over Ethernet &, 48V Voltage <p>With a total power budget of 120W, this PSE Ethernet switch provides up to 30W of power per PoE port to IEEE 802.3af (PoE / Type 1) and IEEE 802.3at (PoE+ / Type 2) powered devices (PD) like:</p> <ul> <li>Cameras</li> <li>Sensors</li> <li>Wi-Fi access points</li> </ul> <p>Uses Cat 5e (or higher rated) Ethernet cabling.</p> Designed for Harsh Environments <p>Industrial features include -40 C to 75 C operating temperature, IP-30 rated housing, vibration, shock, and free-fall standard testing.</p> <ul> <li>Vibration: EN 60068-2-6</li> <li>Shock: EN 60068-2-27</li> <li>Free-Fall: EN 60068-2-32</li> </ul> <p>500, 000+ hours MTBF rating using Telcordia/Bellcore at 50 C for long-term reliability.</p> Dual Power Inputs <p>Dual power inputs provide redundancy. Accepts terminal block power or DIN power connectors for additional power supply flexibility, allowing the product to be hardwired or powered using an external power supply (not included), which does not require professional installation.</p> <p>The IES1G52UPDIN is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> |
| Power Source | Power Supply |
| Package Contents | <ul> <li>Ethernet Switch</li> <li>Mounting Hardware Kit</li> <li>Quick-Start Guide</li> <li>Terminal Block</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Layer Supported | 2 |
| Weight (Approximate) | 1.09 lb |
Startechcom Industrial 6 Port Gigabit Ethernet Switch 4 Poe Rj45 2 Sfp Slots 30w Poe 48vdc 101001000 Mbps -40c to 75c Wdin Connector
Login to View Prices
StarTech.com Industrial 6 Port Gigabit Ethernet Switch 4 PoE RJ45 +2 SFP Slots 30W PoE+ 48VDC 10/100/1000 Mbps -40C to 75C w/DIN Connector – Industrial 6 Port Gigabit Ethernet Switch – Up to 30W per 4 PoE ports – 75C to -40C hardened 5 RJ-45 ports (4 PoE) + 2 SFP slots MSA IP-30 housing MTBF 500k + hrs Vibration/shock/free fall rated Unmanaged DIN mountable/DIN connector included 2yr warr
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Ethernet Switch |
| Manageable | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number Of Total Expansion Slo | 2 |
| Network (RJ 45) | Yes |
| Number Of SFP Slots | 2 |
| Modular | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Total Number Of Network Ports | 5 |
| Shared SFP Slot | Yes |
| PoE (RJ 45) Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 1 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Redundant Power Supply Suppor | Yes |
| PoE Budget | 120 W |
| Networking Standards | IEEE 802.3at |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 1.4" |
| Width | 4.1" |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Brand Name | StarTech.com |
| Plug/Connector Type | Terminal Block |
| Form Factor | DIN Rail Mountable |
| Length | 5.6" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Ethernet Switch |
| Network Technology | 1000Base-X |
| Power Consumption | 126 W |
| Manufacturer Part Number | IES1G52UPDIN |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Easily deploy or scale your network with this Gigabit Ethernet switch, features four dedicated PoE+ enabled ports, and one dedicated open SFP slot plus the flexibility of a switchable RJ-45/Open SFP port for use as an uplink or for non-PoE devices. It features an IP-30 housing, compact design, and is wall and DIN rail mountable.</p> Power Over Ethernet &, 48V Voltage <p>With a total power budget of 120W, this PSE Ethernet switch provides up to 30W of power per PoE port to IEEE 802.3af (PoE / Type 1) and IEEE 802.3at (PoE+ / Type 2) powered devices (PD) like:</p> <ul> <li>Cameras</li> <li>Sensors</li> <li>Wi-Fi access points</li> </ul> <p>Uses Cat 5e (or higher rated) Ethernet cabling.</p> Designed for Harsh Environments <p>Industrial features include -40 C to 75 C operating temperature, IP-30 rated housing, vibration, shock, and free-fall standard testing.</p> <ul> <li>Vibration: EN 60068-2-6</li> <li>Shock: EN 60068-2-27</li> <li>Free-Fall: EN 60068-2-32</li> </ul> <p>500, 000+ hours MTBF rating using Telcordia/Bellcore at 50 C for long-term reliability.</p> Dual Power Inputs <p>Dual power inputs provide redundancy. Accepts terminal block power or DIN power connectors for additional power supply flexibility, allowing the product to be hardwired or powered using an external power supply (not included), which does not require professional installation.</p> <p>The IES1G52UPDIN is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> |
| Power Source | Power Supply |
| Package Contents | <ul> <li>Ethernet Switch</li> <li>Mounting Hardware Kit</li> <li>Quick-Start Guide</li> <li>Terminal Block</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Layer Supported | 2 |
| Weight (Approximate) | 1.09 lb |





