Startechcom Hdmi Splitter 1 in 2 Out Â&Euro 4k 30hz Â&Euro 2 Port Â&Euro Aluminum Â&Euro Hdmi Multi Port Â&Euro Hdmi Audio Splitter
Login to View Prices
StarTech.com HDMI Splitter 1 In 2 Out — 4k 30Hz — 2 Port — Aluminum — HDMI Multi Port — HDMI Audio Splitter – Split an HDMI audio/video source on two separate HDMI Displays simultaneously, with support for resolutions up to 4K – 1×2 HDMI Splitter – 1×2 HDMI Splitter – 2-port HDMI Splitter – 4K HDMI Splitter – USB Powered HDMI Splitter – 2-Port – 4K at 30Hz
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Signal Splitter |
| Maximum Frequency | 30 Hz |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Maximum Video Resolution | 3840 � 2160 |
| Number Of HDMI Inputs | 1 |
| Number Of HDMI Outputs | 2 |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Material | Aluminum |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.7" |
| Width | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | <ul><li>CE</li><li>FCC</li></ul> |
| Brand Name | StarTech.com |
| Length | 24.4" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 2-Port HDMI Audio/Video Splitter |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer Part Number | ST122HD4K |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The ST122HD4K2-port 4K HDMI splitter lets you share two HDMI displays or projectors with anHDMI-enabled audio /video source device, such as a computer, Blu-ray playerorcable TV set-topbox.</p> <p>With support for Ultra HD (4K) the HDMI splitter ensures astonishing picture quality, fourtimes the resolution of high-definition1080p at30Hz.The 4K splitteris also backwardcompatible with previous HDMI revisions, supporting1080p / 720p HDMI video resolution devices.Even if you don't require4K video today, the ST122HD4K ensures you'll be ready to take advantage of tomorrow's display technology.</p> <p>Save time while setting up your splitter withEDID emulationensuring all of your native settings such asresolution and refresh rate are communicatedbetween your video sourceand displays. EDID emulationmaximizescompatibility with your 4K display, ensuring a convenient plug-and-play installation.</p> <p>Constructed of solid aluminum, the HDMI splitter casing is heavy enough to prevent the unit from shifting or sliding around when you move the attached HDMI cables. Plus, the small footprintallows for seamless integration into any digital signage application.</p> <p>The ST122HD4Kis backed by a StarTech.com 2-year warranty, and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1028052568.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>2-Port HDMI Audio/Video Splitter</li> <li>1 x Universal Power Adapter (NA/EU/UK/AU)</li> <li>1 x USB Power Cable</li> <li>1 x Instruction Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Information | <ul><li>Display a 4K HDMI signal on two different HDMI displays</li><li>Use to showcase 4K displays, by outputing the same video source on multiple displays</li><li>Display corporate information or advertising on multiple displays at a shopping center</li><li>Use to display a stock ticker or promotional information at financial institutions</li><li>Display the same information on multiple displays in waiting rooms in healthcare facilities</li><li>Supports Ultra HD video resolutions up to 4K @ 30Hz</li><li>Support for 7.1 surround sound audio</li><li>Supported Resolutions: 3840×2160 (4K), 2560×1600, 1920×1200, 1920×1080 (1080p), 1280×720 (720p)</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 2.75 oz |












