Startechcom Dual Monitor Stand Horizontal for Up to 24 (176lb8kg) Vesa Monitors Black Adjustable Monitor Stand Steel & Aluminum
Login to View Prices
StarTech.com Dual Monitor Stand, Horizontal, For up to 24″ (17.6lb/8kg) VESA Monitors, Black, Adjustable Monitor Stand, Steel & Aluminum – Save desk space by mounting two monitors horizontally with this dual monitor stand – Supports VESA monitors up to 24″ – Low-profile base sits close to the wall – Black finish – Height adjustment along the pole – Tilt – Steel & aluminum
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Monitor Stand |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Maximum Screen Size Supported | 24" |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Maximum Adjustable Stand Heig | 15.90" |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Height | 16.1" |
| Width | 37.4" |
| Maximum Load Capacity | 35.27 lb |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Low-profile Base |
| Form Factor | Desktop |
| Length | 7.1" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | ARMBARDUO |
| Product Name | Dual-Monitor Stand – Horizontal – Black |
| Manufacturer Part Number | ARMBARDUO |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Increase your productivity and free up desk space with this dual-monitor stand. The free-standing mount lets you install two displays up to 24", side by side, on a single base that you can place in virtually any workspace. The black finish complements your office decor. </p> <p><b>Enhance Productivity with a Dual-Monitor Workstation </b></p> <p>Set up a dual-monitor workstation with this VESA monitor stand (75×75, 100×100 mm) to multitask faster and boost your productivity. Compare and edit files on two screens with ease. Rotate your monitors 360 degrees for portrait or landscape viewing. </p> <p><b>Free Up Desk Space with the Low-Profile Base </b></p> <p>Maximize the surface area on your desk with the twin-monitor stand. Its crossbar design makes it easy to mount two flat-panel displays. The monitor stand features a flat, low-profile back so you can position your displays against an office wall or cubicle wall to free up space. </p> <p><b>Optimum Viewing </b></p> <p>The crossbar design of the dual-monitor stand keeps your monitors perfectly aligned for comfortable viewing. You can customize the positioning of your displays with +/-15 degree tilt. You can also adjust the height of the monitors along the pole, up to 15.9" (40.5 cm). </p> <p><b>A Stable Platform with Versatile Use </b></p> <p>The robust steel and aluminum monitor stand provides a stable setup for your workstation. The sturdy platform also allows flexible use as a temporary setup, for example, to make presentations in the boardroom. </p> <p>ARMBARDUO is backed by a 5-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1033016806.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Package Contents | <ul> <li>1 x pole</li> <li>1 x baseplate</li> <li>3 x M6x15 screws</li> <li>1 x cable xmanagement clip (pole)</li> <li>1 x pole cap</li> <li>1 x height xadjustment ring</li> <li>1 x crossbar</li> <li>2 x VESA monitor mounts</li> <li>8 x M4x12 screws</li> <li>8 x M4x30 screws</li> <li>8 x plastic spacers</li> <li>1 x allen wrench (3mm)</li> <li>1 x allen wrench (4mm)</li> <li>2 x cable xmanagement clips (crossbar)</li> <li>1 x instruction manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Weight (Approximate) | 13.60 lb |









