Startechcom Component Video with Audio to Hdmi&Reg Converter
Login to View Prices
StarTech.com Component Video with Audio to HDMI�® Converter – Connect a Component video source device with supporting audio to your HDMI® display
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Signal Converter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| HDMI | Yes |
| Component Video | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Screen Mode Supported | Full HD |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 1.2" |
| Width | 3.1" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Brand Name | StarTech.com |
| Functions | Signal Conversion |
| Length | 4.3" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Component to HDMI Video Converter with Audio |
| Manufacturer Part Number | CPNTA2HDMI |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The CPNTA2HDMI Component to HDMI®, Video Converter with Audio lets you convert and combine analog component video (YPbPr and YCbCr) with corresponding audio (digital or analog) into a single HDMI output.</p> <p>The component to HDMI converter supports high definition video resolutions of up to 1080p and 5.1 channel audio, providing the quality and convenience of HDMI without the expense of having to upgrade output devices for HDMI compatibility.</p> <p>Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1011816871.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Power Source | Power Adapter |
| Package Contents | <ul> <li>Component to HDMI Video Converter with Audio</li> <li>1 x Component Cable (3 ft.)</li> <li>1 x Universal Power Adapter (NA, EU, UK, AU)</li> <li>1 x Instruction Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Information | <ul><li>Supports a maximum resolution of 1080p</li><li>Supports digital and analog audio input</li><li>Connect your YPbPr/YCbCr source to an HDMI display. Great for use with HDTV's (LCD/PLASMA/DLP)</li><li>Connect standard and high definition devices to an HDTV through and HDMI port</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 0.77 lb |











