Startechcom Bi-Directional Sata Ide Adapter Converter

Login to View Prices
StarTech.com Bi-Directional SATA IDE Adapter Converter – Bi-directional adapter converts IDE to SATA or SATA to IDE – ide to sata converter – sata to ide converter – hard drive adapter – bidirectional ide sata – ide to sata adapter
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | IDE to SATA Adapter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.4" |
| Width | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | <ul> <li>CE</li> <li>FCC</li> </ul> |
| Brand Name | StarTech.com |
| Length | 2.4" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Bi-Directional SATA IDE Adapter Converter |
| Manufacturer Part Number | PATA2SATA3 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The PATA2SATA3 is a bi-directional SATA IDE adapter/converter that lets you connect a Serial ATA drive to a legacy IDE port, or an IDE drive to a SATA motherboard port. <p>A cost-effective solution for upgrading existing IDE systems to support SATA hard drives or optical drives, the SATA/IDE adapter eliminates the expense of having to purchase a controller card while saving the expansion slot that would be required for card installation.</p> <p>In addition to SATA hard drive installation, the adapter can be reversed in order to connect older IDE drives to a newer SATA-enabled motherboard, making it easy to retrieve old files from a previous system.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1014571749.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>Bi-Directional SATA IDE Converter</li> <li>SP4 to Dual LP4 Y</li> <li>Power Adapter</li> <li>SATA Cable Instruction Manua</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Information | <ul> <li>Warranty: 2 Years</li> <li>Connector Type(s):</li> <ul> <li>1 – IDE (40 Pin, EIDE/PATA)</li> <li>2 – SATA (7 pin, Data)</li> <li>1 – SP4 (4 pin, Small Drive Power)</li> </ul> <li>Operating Temperature: 0°, C to 70°, C (32°, F to 158°, F)</li> <li>Storage Temperature: -40°, C to 150°, C (-40°, F to 302°, F)</li> <li>Humidity: 90% RH</li> <li>Number of Drives: 1</li> <li>Drive Size: 2.5in &, 3.5in</li> <li>Compatible Drive Types: SATA &, IDE</li> <li>Chipset ID: SunplusIT – SPIF223A</li> <li>Type and Rate: SATA I (1.5 Gbps)</li> <li>Hardware Raid Supported: No</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 0.71 oz |









