Startechcom Ac600 Wireless-Ac Network Adapter – 80211ac Pci Express – Dual Band 24ghz and 5ghz Wireless Network Card
Login to View Prices
StarTech.com AC600 Wireless-AC Network Adapter – 802.11ac, PCI Express – Dual Band 2.4GHz and 5GHz Wireless Network Card – Add advanced 802.11ac Wi-Fi connectivity to a computer or server through a PCI Express slot – AC600 Wireless-AC Network Adapter – Dual Band 2.4GHz (150Mbps) and 5GHz (433Mbps) wireless network card – Compliant with 802.11 ac/a/b/g/n networks
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Wi-Fi Adapter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| TAA Compliant | Yes |
| Wi Fi Generation | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 0.9" |
| Width | 3.8" |
| Depth | 4.8" |
| Wireless Transmission Speed | 600 Mbit/s |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | AC600 Wireless-AC Network Adapter – 802.11ac, PCI Express |
| Device Supported | Desktop Computer/Video Server |
| Manufacturer Part Number | PEX433WAC11 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Upgrade your desktop PC or server to powerful 802.11ac wireless networking. This AC600 network card fits easily into a PCI Express expansion slot to give you dual-band wireless-AC connectivity with speeds up to 433 Mbps.</p> <p><b>Add dual-band Wireless-AC connectivity</b></p> <p>This wireless-AC adapter lets you add dual-band wireless-AC connectivity to a desktop computer through a PCIe slot. Ideal for your office or home environment, the PCIe Wi-Fi®, adapter provides a wireless range ofup to 100 feet (30m), when paired with an 802.11ac router. It's a cost-effective solution foradding or upgradingto the latest 802.11ac dual-band wireless networking.</p> <p>The Wi-Fi adapter supports data rates of up to 433 Mbps at 5 GHz, and 150 Mbps at 2.4 GHz.Two detachable external antennas enhance reception and provide more reliable connections.</p> <p><b>Versatile use</b></p> <p>The versatileUSB Wi-Fiadapter gives you dual-band 2.4/5 GHz support, so you can connect easily to the less congested 5GHz wireless network to enjoy lag-free HD video streaming, online gaming, file transfers or other bandwidth-intensive applications. The WMM Quality of Service (QoS) feature quickly prioritizes video streams, Internet calls and online gaming.</p> <p>This network adapter has a 1T1R (1transmitter, 1receiver) antennadesign and features two detachable external antennas(dual-band 3dBi).To integrate easily with all of your networking devices, the wireless network adapter is backward compatible with 802.11a/b/g/n networks.</p> <p><b>Quick and easy installation</b></p> <p>The network card is easy to install in the PCI Express slot on your standard or small form-factor computer. It comes equipped with a standard profile bracket, and includes a low-profile bracket that you can swap in to mount the card in smaller or space-constrained systems.</p> <p>The PEX433WAC11 is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1032865173.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>AC600 Wireless-AC Network Adapter – 802.11ac, PCI Express</li> <li>Driver CD</li> <li>Low Profile Bracket</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Host Interface | PCI Express |
| Weight (Approximate) | 1.70 oz |













