Startechcom 8 Port Rackmount Usb Vga Kvm Switch W Audio

Login to View Prices
StarTech.com 8 Port Rackmount USB VGA KVM Switch w/ Audio – Control up to 8 VGA and USB computers from a single keyboard, mouse and monitor – usb kvm switch – 8 port kvm switch – vga kvm switch -rack mount kvm
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | KVM Switchbox |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1440 |
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| Number Of USB Ports | 2 |
| Number Of VGA Ports | 9 |
| Number Of Computers Supported | 8 |
| Daisy Chain Supported | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Height | 1.8" |
| Width | 21.3" |
| Depth | 7.1" |
| Rack Height | 1U |
| Brand Name | StarTech.com |
| Input Voltage Range | 110V AC to 240V AC |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 8 Port Rack Mount USB VGA KVM Switch w/ Audio |
| Product Line | StarView |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer Part Number | SV831DUSBAU |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The SV831DUSBAU 8 Port Rack Mount USB VGA KVM Switch (with Audio Cables Included) allows you to control up to 8 USB computers using a single keyboard, mouse and monitor, and features Audio and Microphone ports to switch between audio signals as well as PC ports.</p> <p>Based on a 1U rack mountable slim form factor design, this 8 Port USB KVM uses rear cable connections to maximize space efficiency. Multiple KVM units can also be connected (cascaded) together for control of up to 64 computers, ensuring a scalable KVM solution that can be expanded as necessary.</p> <p>To ensure seamless operation, the switch features automatic and manual scan modes, supports both hot-key and front panel push-button switching, and features a convenient OSD (on-screen display) for added configuration options.</p> <p>This product is TAA compliant and backed by a Startech.com 3-year warranty with free lifetime technical support.</p> <p>The SV831DUSBAU onlyworks with specific 2-in-1 VGA and USB cables (soldseparately), a list ofStarTech.com approved cables are below:</p> <p>6ft Ultra Thin USB VGA 2-in-1 KVM Cable 6ft Ultra Thin USB VGA 2-in-1 KVM Cable 10 ft Ultra Thin USB VGA 2-in-1 KVM Cable 15ft Ultra Thin USB VGA 2-in-1 KVM Cable</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1015399265.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>8 Port Rack Mount USB VGA KVM Switch w/ Audio</li> <li>2 x Mounting Brackets</li> <li>8 x 6ft. Green Audio Cables and Red Microphone Cables (16 in Total)</li> <li>4 x Foot Pad</li> <li>1 x Power Cord</li> <li>1 x User Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 5.74 lb |








