Startechcom 5m Usb 30 (5gbps) Active Extension Cable – Mf
Login to View Prices
StarTech.com 5m USB 3.0 (5Gbps) Active Extension Cable – M/F – Extend the distance between a computer and a USB 3.0 device by an additional 5 meters – usb 3.0 repeater cable – 5m usb 3.0 extension cable – USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) active extension cable
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Cable Type | USB |
| Connector Type On First End | USB 3.0 Type A – Male |
| Connector Type On Second End | USB 3.0 Type A – Female |
| Connector Plating | Nickel |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Connector On First End Details | 1 x 9-pin USB 3.0 Type A – Male |
| Connector On Second End Detai | 1 x 9-pin USB 3.0 Type A – Female |
| Connector Gender On First End | Male |
| Connector Gender On Second End | Female |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Certifications & Standards | <ul><li>FCC</li><li>CE</li></ul> |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Plug & Play |
| Conductor | Copper |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 5m USB 3.0 Active Extension Cable – M/F |
| Data Transfer Rate | 5 Mbit/s |
| Device Supported | MAC |
| Manufacturer Part Number | USB3AAEXT5M |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The USB3AAEXT5M, 5-meter Active USB 3.0 Extension Cable, offers one USB type-A (male) connector and one USB type-A (female) connector, and provides an active extension of USB 3.0 devices of up to 5-meters (16-feet). <br /><br />An all in one cable for overcoming distance restrictions as well as power source limitations, the active USB 3.0 extension cable incorporates bus powered active circuitry to ensure performance beyond the length limits of standard USB cables. Up to 4 of these cables can be daisy-chained together, allowing the connection to be extended a total of 20-meters. If necessary, the USB device can be powered from a wall outlet using the Universal AC power adapter provided with the cable.<br /><br /> The USB3AAEXT5M extension cable (USB Extender) supports high speed USB 3.0 transfer rates of up to 5Gbps, and is backed by StarTech.com's 2-year Warranty. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1021658778.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul><li>5m USB 3.0 Active Extension Cable – M/F</li><li>Universal External Power Adapter</li></ul> |
| Shielding | Yes |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Cable Length | 16.40 ft |
| Weight (Approximate) | 0.55 lb |
Startechcom 5m Usb 30 (5gbps) Active Extension Cable – Mf
Login to View Prices
StarTech.com 5m USB 3.0 (5Gbps) Active Extension Cable – M/F – Extend the distance between a computer and a USB 3.0 device by an additional 5 meters – usb 3.0 repeater cable – 5m usb 3.0 extension cable – USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) active extension cable
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Cable Type | USB |
| Connector Type On First End | USB 3.0 Type A – Male |
| Connector Type On Second End | USB 3.0 Type A – Female |
| Connector Plating | Nickel |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Connector On First End Details | 1 x 9-pin USB 3.0 Type A – Male |
| Connector On Second End Detai | 1 x 9-pin USB 3.0 Type A – Female |
| Connector Gender On First End | Male |
| Connector Gender On Second End | Female |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Certifications & Standards | <ul><li>FCC</li><li>CE</li></ul> |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Plug & Play |
| Conductor | Copper |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 5m USB 3.0 Active Extension Cable – M/F |
| Data Transfer Rate | 5 Mbit/s |
| Device Supported | MAC |
| Manufacturer Part Number | USB3AAEXT5M |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The USB3AAEXT5M, 5-meter Active USB 3.0 Extension Cable, offers one USB type-A (male) connector and one USB type-A (female) connector, and provides an active extension of USB 3.0 devices of up to 5-meters (16-feet). <br /><br />An all in one cable for overcoming distance restrictions as well as power source limitations, the active USB 3.0 extension cable incorporates bus powered active circuitry to ensure performance beyond the length limits of standard USB cables. Up to 4 of these cables can be daisy-chained together, allowing the connection to be extended a total of 20-meters. If necessary, the USB device can be powered from a wall outlet using the Universal AC power adapter provided with the cable.<br /><br /> The USB3AAEXT5M extension cable (USB Extender) supports high speed USB 3.0 transfer rates of up to 5Gbps, and is backed by StarTech.com's 2-year Warranty. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1021658778.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul><li>5m USB 3.0 Active Extension Cable – M/F</li><li>Universal External Power Adapter</li></ul> |
| Shielding | Yes |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Cable Length | 16.40 ft |
| Weight (Approximate) | 0.55 lb |










