Startechcom 5ft Cat6 Ethernet Cable – Green Snagless Gigabit – 100w Poe Utp 650mhz Category 6 Patch Cord Ul Certified Wiringtia
Login to View Prices
StarTech.com 5ft CAT6 Ethernet Cable – Green Snagless Gigabit – 100W PoE UTP 650MHz Category 6 Patch Cord UL Certified Wiring/TIA – 5ft Green CAT6 Ethernet cable delivers Multi Gigabit 1/2.5/5Gbps & 10Gbps up to 160ft – 650MHz – Fluke tested to ANSI/TIA-568-2.D Category 6 – 24 AWG stranded 100% copper UL Rated wire (E132276-A) 100W PoE – 5 foot – ETL – Snagless UTP patch cord
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Network Cable |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Cable Type | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Connector Type On First End | RJ-45 Network – Male |
| Connector Type On Second End | RJ-45 Network – Male |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Contact Plating | Gold |
| Product Color | Green |
| Connector On First End Details | 1 x RJ-45 Network – Male |
| Connector On Second End Detai | 1 x RJ-45 Network – Male |
| Boot Type | Molded |
| Connector Gender On First End | Male |
| Connector Gender On Second End | Male |
| Country Of Origin | China |
| Certifications & Standards | <ul><li>TIA/EIA-568-B.1-2001</li><li>T568B</li></ul> |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | PoE |
| Conductor | Copper |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 5 ft Green Snagless Cat6 UTP Patch Cable |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Device Supported | IP Phone |
| Jacket Type | CMG |
| Manufacturer Part Number | N6PATCH5GN |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This 5-foot Cat6 cable meets or exceeds all Category 6 cable specifications to ensure reliable Gigabitnetwork connections. Plus, the cable features a durable green PVC jacket that enables you to color code your network cable runs as needed.</p> <p><b>Snagless RJ45 clips help protect your network connections</b></p> <p>For easier cable runs, the snagless connectors protect the cable's RJ45 clips during installation, making them less likely to snag or break. This ensures a sturdy connection by preventing the cable from becoming loose from the port.</p> <p>The cable features moldedboots that offer connector strain relief, by stopping the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles, and reducing the risk of damage to the cable, which could decrease network performance.</p> <p><b>100% copper for outstanding value</b></p> <p>Get the highest value for your cable investment with our Cat 6cables, each one manufactured using high-quality copper conductors.</p> <p><b>24-gauge wire for high-performance network connection</b></p> <p>Ensure high-performance capability for your demanding Ethernet applications, such as Power-over-Ethernet, using cables that include 24 AWG copper.</p> <p><b>50-micron gold connectors provide peak conductivity</b></p> <p>Rely on our RJ45 connectors to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion.</p> <p>The N6PATCH5GN is backed by StarTech.com's lifetime warranty for guaranteed reliability.</p> |
| Shielding | No |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Cable Length | 5 ft |
| Weight (Approximate) | 0.16 lb |
Startechcom 5ft Cat6 Ethernet Cable – Green Snagless Gigabit – 100w Poe Utp 650mhz Category 6 Patch Cord Ul Certified Wiringtia
Login to View Prices
StarTech.com 5ft CAT6 Ethernet Cable – Green Snagless Gigabit – 100W PoE UTP 650MHz Category 6 Patch Cord UL Certified Wiring/TIA – 5ft Green CAT6 Ethernet cable delivers Multi Gigabit 1/2.5/5Gbps & 10Gbps up to 160ft – 650MHz – Fluke tested to ANSI/TIA-568-2.D Category 6 – 24 AWG stranded 100% copper UL Rated wire (E132276-A) 100W PoE – 5 foot – ETL – Snagless UTP patch cord
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Network Cable |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Cable Type | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Connector Type On First End | RJ-45 Network – Male |
| Connector Type On Second End | RJ-45 Network – Male |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Contact Plating | Gold |
| Product Color | Green |
| Connector On First End Details | 1 x RJ-45 Network – Male |
| Connector On Second End Detai | 1 x RJ-45 Network – Male |
| Boot Type | Molded |
| Connector Gender On First End | Male |
| Connector Gender On Second End | Male |
| Country Of Origin | China |
| Certifications & Standards | <ul><li>TIA/EIA-568-B.1-2001</li><li>T568B</li></ul> |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | PoE |
| Conductor | Copper |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 5 ft Green Snagless Cat6 UTP Patch Cable |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Device Supported | IP Phone |
| Jacket Type | CMG |
| Manufacturer Part Number | N6PATCH5GN |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This 5-foot Cat6 cable meets or exceeds all Category 6 cable specifications to ensure reliable Gigabitnetwork connections. Plus, the cable features a durable green PVC jacket that enables you to color code your network cable runs as needed.</p> <p><b>Snagless RJ45 clips help protect your network connections</b></p> <p>For easier cable runs, the snagless connectors protect the cable's RJ45 clips during installation, making them less likely to snag or break. This ensures a sturdy connection by preventing the cable from becoming loose from the port.</p> <p>The cable features moldedboots that offer connector strain relief, by stopping the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles, and reducing the risk of damage to the cable, which could decrease network performance.</p> <p><b>100% copper for outstanding value</b></p> <p>Get the highest value for your cable investment with our Cat 6cables, each one manufactured using high-quality copper conductors.</p> <p><b>24-gauge wire for high-performance network connection</b></p> <p>Ensure high-performance capability for your demanding Ethernet applications, such as Power-over-Ethernet, using cables that include 24 AWG copper.</p> <p><b>50-micron gold connectors provide peak conductivity</b></p> <p>Rely on our RJ45 connectors to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion.</p> <p>The N6PATCH5GN is backed by StarTech.com's lifetime warranty for guaranteed reliability.</p> |
| Shielding | No |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Cable Length | 5 ft |
| Weight (Approximate) | 0.16 lb |
Startechcom 5ft Cat6 Ethernet Cable – Green Snagless Gigabit – 100w Poe Utp 650mhz Category 6 Patch Cord Ul Certified Wiringtia
Login to View Prices
StarTech.com 5ft CAT6 Ethernet Cable – Green Snagless Gigabit – 100W PoE UTP 650MHz Category 6 Patch Cord UL Certified Wiring/TIA – 5ft Green CAT6 Ethernet cable delivers Multi Gigabit 1/2.5/5Gbps & 10Gbps up to 160ft – 650MHz – Fluke tested to ANSI/TIA-568-2.D Category 6 – 24 AWG stranded 100% copper UL Rated wire (E132276-A) 100W PoE – 5 foot – ETL – Snagless UTP patch cord
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Network Cable |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Cable Type | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Connector Type On First End | RJ-45 Network – Male |
| Connector Type On Second End | RJ-45 Network – Male |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Contact Plating | Gold |
| Product Color | Green |
| Connector On First End Details | 1 x RJ-45 Network – Male |
| Connector On Second End Detai | 1 x RJ-45 Network – Male |
| Boot Type | Molded |
| Connector Gender On First End | Male |
| Connector Gender On Second End | Male |
| Country Of Origin | China |
| Certifications & Standards | <ul><li>TIA/EIA-568-B.1-2001</li><li>T568B</li></ul> |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | PoE |
| Conductor | Copper |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 5 ft Green Snagless Cat6 UTP Patch Cable |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Device Supported | IP Phone |
| Jacket Type | CMG |
| Manufacturer Part Number | N6PATCH5GN |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This 5-foot Cat6 cable meets or exceeds all Category 6 cable specifications to ensure reliable Gigabitnetwork connections. Plus, the cable features a durable green PVC jacket that enables you to color code your network cable runs as needed.</p> <p><b>Snagless RJ45 clips help protect your network connections</b></p> <p>For easier cable runs, the snagless connectors protect the cable's RJ45 clips during installation, making them less likely to snag or break. This ensures a sturdy connection by preventing the cable from becoming loose from the port.</p> <p>The cable features moldedboots that offer connector strain relief, by stopping the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles, and reducing the risk of damage to the cable, which could decrease network performance.</p> <p><b>100% copper for outstanding value</b></p> <p>Get the highest value for your cable investment with our Cat 6cables, each one manufactured using high-quality copper conductors.</p> <p><b>24-gauge wire for high-performance network connection</b></p> <p>Ensure high-performance capability for your demanding Ethernet applications, such as Power-over-Ethernet, using cables that include 24 AWG copper.</p> <p><b>50-micron gold connectors provide peak conductivity</b></p> <p>Rely on our RJ45 connectors to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion.</p> <p>The N6PATCH5GN is backed by StarTech.com's lifetime warranty for guaranteed reliability.</p> |
| Shielding | No |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Cable Length | 5 ft |
| Weight (Approximate) | 0.16 lb |









