Startechcom 4 Port Usb Dvi Kvm Switch with Ddm Fast Switching Technology and Cables
Login to View Prices
StarTech.com 4 Port USB DVI KVM Switch with DDM Fast Switching Technology and Cables – Control 4 DVI, USB-equipped PCs with a single peripheral set, with USB Dynamic Device Mapping to avoid switching lag-time – 4 Port USB DVI KVM Switch with DDM Fast Switching Technology – Four Port DVI USB KVM Switch – DDM KVM Switch – Cables Included
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | KVM Switchbox |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Graphic Mode | WUXGA |
| USB | Yes |
| DVI | Yes |
| Headphone | No |
| Number Of Network (RJ 45) Por | 1 |
| Network (RJ 45) | Yes |
| Number Of USB Ports | 8 |
| Number Of DVI Ports | 5 |
| Number Of Computers Supported | 4 |
| Number Of Local Users Support | 1 |
| Daisy Chain Supported | No |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 0.9" |
| Width | 5.4" |
| Depth | 2.6" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Microphone | No |
| Product Name | KVM Switch |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer Part Number | SV431DVIUDDM |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The SV431DVIUDDM 4-Port USB DVI KVM Switch lets you control 4DVI, USB-equipped PCs using a single peripheral set at high-definition DVI resolutions up to 1920×1200.</p> <p>The included KVM cables provide a ready-out-of-the-box solution, USB Dynamic Device Mapping (DDM) works to reduce switching lag-time, and Display Data Channel (DDC) improves overall compatibility with your connected display and input devices.</p> <p>For the next level in KVM performance, this DVI KVM switch integrates dual-core dedicated processing per channel and innovative, USB DDM technology that enables you to quickly switch between connected computers with next-to-zero delay. DDM maintains a constant communication channel between your USB peripherals and connected systems, avoiding the time necessary for your systems to re-recognize the devices when switching.</p> <p>In addition to faster switching, the KVM offers All-time Display Data Channel (Full DDC) technology to maintain proper display detection among connected systems, a simple one-touch button for hot-key selection and an integrated 2-port USB hub allowing you to share additional peripherals.</p> <p>Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1028220655.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>KVM Switch</li> <li>4 x 6ft DVI-D USB KVM Cables</li> <li>1 x Firmware Upgrade Cable</li> <li>1 x Universal Power Adapter (NA/UK/EU)</li> <li>1 x Instruction Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 2.50 lb |













