Startechcom 4-Port Pci Express Lp Usb Adapter Card

Login to View Prices
StarTech.com 4-port PCI Express LP USB Adapter Card – Add 4 USB 2.0 ports to your low profile/small form factor computer through a PCI Express expansion slot – pci express usb 2.0 card – pci-e usb 2.0 card – pcie usb 2.0 card
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | USB Adapter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Total Number Of USB Ports | 4 |
| Number Of USB 2.0 Ports | 4 |
| TAA Compliant | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 0.8" |
| Width | 3.1" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Length | 3.5" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 4 Port PCI Express Low Profile High Speed USB Card |
| Manufacturer Part Number | PEXUSB4DP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The PEXUSB4DP is a low profile 4 port USB card designed for versatility and performance.</p> <p>Providing simple system expansion for added peripheral connections, this PCI Express USB card adds 3 external USB 2.0 slots and 1 internal USB 2.0 slot, with support for high speed USB 2.0 data transfer rates of up to 480 Mbps, and includes WHQL certified drivers and easy plug and play installation.</p> <p>Capable of adapting to virtually any PC case form factor, the low profile USB card includes a standard profile bracket for installation in full form factor cases.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1014366821.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Platform Supported | Linux |
| Package Contents | <ul> <li>4 Port PCI Express Low Profile High Speed USB Card</li> <li>1 x Full Profile Bracket</li> <li>1 x Driver CD</li> <li>1 x Instruction Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Host Interface | PCI Express |
| Thickness | 790 mil |
| Additional Information | <b>OS Compatibility:</b><br /> <ul> <li>Windows®, 2000, XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10</li> <li>Windows Server®, 2003, 2008 R2, 2012, 2016, 2019 </li> <li>Mac OS X®, 10.6 to 10.10</li> <li>Linux 3.5.x to 4.11.x LTS versions only</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |







