Startechcom 4 Port High Resolution Usb Dvi Dual Link Kvm Switch with Audio
Login to View Prices
StarTech.com 4 Port High Resolution USB DVI Dual Link KVM Switch with Audio – Control up to 4 high resolution multimedia computers from a single console – usb kvm switch – DVI KVM Switch – USB DVI KVM Switch -dvi dual link kvm
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | KVM Switchbox |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Maximum Video Resolution | 2560 x 1600 |
| Graphic Mode | WQXGA |
| USB | Yes |
| DVI | Yes |
| Number Of USB Ports | 8 |
| Number Of DVI Ports | 5 |
| Number Of Computers Supported | 4 |
| Number Of Local Users Support | 1 |
| Daisy Chain Supported | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 1.7" |
| Width | 8.7" |
| Depth | 5.1" |
| Rack Height | 1U |
| Brand Name | StarTech.com |
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 4 Port USB DVI Dual Link KVM Switch with Audio |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer Part Number | SV431DVIUAHR |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The SV431DVIUAHR 4 Port High Resolution USB DVI Dual Link KVM Switch with Audio provides simple, yet comprehensive KVM control of up to 4 directly connected computers with dual link DVI output and USB keyboard and mouse connections.</p> <p>Audio switching capability and support for high resolution dual link DVI applications up to 2560×1600 @ 60Hz (up to 3840×2400 at lower refresh rates), make this KVM a superior switching solution that integrates perfectly into multimedia environments.</p> <p>The DVI USB KVM Switch is compatible with all USB supported operating systems with no software or drivers to install, and features a built-in USB 2.0 hub that allows you to share up to 3 high speed USB devices between computers.</p> <p>This product is TAA compliant and backed by a Startech.com 3-year warranty with free lifetime technical support.</p> <p><b>Rackmount your KVM switch</b></p> <p>If you'd like to mount this KVM switch to your server rack, StarTech.com offers a 1U Rackmount Bracket(sold separately) that turns this KVM into a rackmountable KVM.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1012199921.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>4 Port USB DVI Dual Link KVM Switch with Audio</li> <li>1 x Rubber Foot Pad</li> <li>1 x Power Adapter</li> <li>1 x User Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 3.86 lb |












