Startechcom 4 Port Gigabit Power Over Ethernet Pcie Network Card – Pse Poe Pci Express Nic
Login to View Prices
StarTech.com 4 Port Gigabit Power over Ethernet PCIe Network Card – PSE / PoE PCI Express NIC – Add 4 Gigabit Power over Ethernet ports to a PCI Express-enabled computer – 4 Port Gigabit Power over Ethernet PCIe Network Card – PSE / PoE PCI Express NIC – PCI Express GbE Quad Port NIC – PoE Card – 4 Port Network Card
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Gigabit Ethernet Card |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Chipset Manufacturer | Realtek |
| Chipset Model | RTL8111E |
| Number Of Network (RJ 45) Por | 4 |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Total Number Of Ports | 4 |
| TAA Compliant | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 4.7" |
| Width | 0.7" |
| Depth | 9.6" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Length | 9.6" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 4 Port Gigabit Power over Ethernet PCIe Network Card – PSE / PoE PCI Express NIC |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Device Supported | Computer |
| System Requirements | <ul> <li>Windows®, 2000, XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10</li> <li>Windows Server®, 2003, 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016, 2019 </li> <li>Linux 2.4.x to 4.11.x LTS Versions Only </li> </ul> |
| Manufacturer Part Number | ST4000PEXPSE |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The ST4000PEXPSE 4-Port PoE NIC lets you add four Gigabit Power over Ethernet ports through a single PCI Express slot. Each port can provide up to 25.5W of power, combining network data and power over a single Ethernet cable for reduced cable clutter and added convenience for remote PoE devices. <p>The PCI express PoE card supports the IEEE 802.3at (Type 1 and 2) standard for Power Sourcing Equipment (PSE), and can deliver up to 48V DC power to compliant Powered Devices (PD). This eliminates the need for a separate power source and data connection for PoE devices such as IP cameras, IP phones or wireless access points.</p> <p>Suitable for any standard profile PCIe-enabled client, server or workstation, the PoE network card supports features such as Jumbo Frames (up to 9KB), VLAN tagging and Wake on LAN (WoL).</p> <p>Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1029364707.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul><li>4 Port Gigabit Power over Ethernet PCIe Network Card – PSE / PoE PCI Express NIC</li><li>1 x Driver CD</li><li>1 x Instruction Manual</li></ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Host Interface | PCI Express x4 |
| Weight (Approximate) | 3.60 oz |











