Startechcom 4 Port Black Superspeed Usb 30 Hub – 5gbps
Login to View Prices
StarTech.com 4 Port Black SuperSpeed USB 3.0 Hub – 5Gbps – Add four external SuperSpeed USB 3.0 ports from a single USB connection – usb 3.0 hub – 4 port usb hub – desktop usb hub – superspeed usb 3.0 hub – external usb hub
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | USB Hub |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Total Number Of USB Ports | 4 |
| Number Of USB 3.0 Ports | 4 |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.9" |
| Width | 2.7" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Desktop |
| Length | 3.7" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 4 Port Black SuperSpeed USB 3.0 Hub |
| Manufacturer Part Number | ST4300USB3 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The ST4300USB3 4-Port SuperSpeed USB 3.0 Hub allows you to add 4 additional USB 3.0 ports from a single USB 3.0 connection to the host computer system.</p> <p>Backward compatible with USB 2.0 and USB 1.x standards, this USB 3.0 hub still supports older USB devices and can also be used as a hub on older systems that do not have USB 3.0 ports.</p> <p>With the capability to mix and match USB 3.0/2.0/1.x devices and be used with or without the included external power adapter, this hub offers the best of versatility and portability.</p> <p>Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1018240925.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Platform Supported | PC |
| Package Contents | <ul> <li>4 Port Black SuperSpeed USB 3.0 Hub</li> <li>1 x USB 3.0 cable</li> <li>1 x Power Adapter</li> <li>1 x Instruction Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Host Interface | USB Type B |
| Weight (Approximate) | 3 oz |











