Startechcom 3m Usb 30 (5gbps) Active Extension Cable – Mf
Login to View Prices
StarTech.com 3m USB 3.0 (5Gbps) Active Extension Cable – M/F – Extend the distance of a USB 3.0 device an additional 3 meters – usb 3.0 repeater cable – 3m usb 3.0 extension cable – USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) active extension cable
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Cable Type | USB |
| Connector Type On First End | USB 3.0 Type A – Male |
| Connector Type On Second End | USB 3.0 Type A – Female |
| Connector Plating | Nickel |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Connector On First End Details | 1 x 9-pin USB 3.0 Type A – Male |
| Connector On Second End Detai | 1 x 9-pin USB 3.0 Type A – Female |
| Connector Gender On First End | Male |
| Connector Gender On Second End | Female |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Certifications & Standards | <ul><li>FCC</li><li>CE</li></ul> |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Plug & Play |
| Conductor | Copper |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 3m USB 3.0 Active Extension Cable – M/F |
| Data Transfer Rate | 5 Mbit/s |
| Device Supported | MAC |
| Manufacturer Part Number | USB3AAEXT3M |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The USB3AAEXT3M, 3-meter Active USB 3.0 Extension Cable, offers one USB type-A (male) connector and one USB type-A (female) connector, and provides an active extension of USB 3.0 devices of up to 3-meters (10-feet). <br /><br />An all-in-one cable for overcoming distance restrictions as well as power source limitations, the active USB 3.0 extension cable incorporates bus-powered active circuitry to ensure performance beyond the typical length limits of standard USB cables. Up to 4 of these cables can be daisy-chained together, allowing the connection to be extended a total of 12-meters. If necessary, the USB device can be powered from a wall outlet, using the Universal AC power adapter provided with the cable. <br /><br />The USB3AAEXT3M extension cable (USB Extender) supports high speed USB 3.0 transfer rates of up to 5Gbps, and is backed by StarTech.com's 2-year Warranty. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1021658777.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul><li>3m USB 3.0 Active Extension Cable – M/F</li><li>Universal External Power Adapter</li></ul> |
| Shielding | Yes |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Cable Length | 9.84 ft |
| Weight (Approximate) | 0.51 lb |
Startechcom 3m Usb 30 (5gbps) Active Extension Cable – Mf
Login to View Prices
StarTech.com 3m USB 3.0 (5Gbps) Active Extension Cable – M/F – Extend the distance of a USB 3.0 device an additional 3 meters – usb 3.0 repeater cable – 3m usb 3.0 extension cable – USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) active extension cable
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Cable Type | USB |
| Connector Type On First End | USB 3.0 Type A – Male |
| Connector Type On Second End | USB 3.0 Type A – Female |
| Connector Plating | Nickel |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Connector On First End Details | 1 x 9-pin USB 3.0 Type A – Male |
| Connector On Second End Detai | 1 x 9-pin USB 3.0 Type A – Female |
| Connector Gender On First End | Male |
| Connector Gender On Second End | Female |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Certifications & Standards | <ul><li>FCC</li><li>CE</li></ul> |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Plug & Play |
| Conductor | Copper |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 3m USB 3.0 Active Extension Cable – M/F |
| Data Transfer Rate | 5 Mbit/s |
| Device Supported | MAC |
| Manufacturer Part Number | USB3AAEXT3M |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The USB3AAEXT3M, 3-meter Active USB 3.0 Extension Cable, offers one USB type-A (male) connector and one USB type-A (female) connector, and provides an active extension of USB 3.0 devices of up to 3-meters (10-feet). <br /><br />An all-in-one cable for overcoming distance restrictions as well as power source limitations, the active USB 3.0 extension cable incorporates bus-powered active circuitry to ensure performance beyond the typical length limits of standard USB cables. Up to 4 of these cables can be daisy-chained together, allowing the connection to be extended a total of 12-meters. If necessary, the USB device can be powered from a wall outlet, using the Universal AC power adapter provided with the cable. <br /><br />The USB3AAEXT3M extension cable (USB Extender) supports high speed USB 3.0 transfer rates of up to 5Gbps, and is backed by StarTech.com's 2-year Warranty. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1021658777.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul><li>3m USB 3.0 Active Extension Cable – M/F</li><li>Universal External Power Adapter</li></ul> |
| Shielding | Yes |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Cable Length | 9.84 ft |
| Weight (Approximate) | 0.51 lb |











