Startechcom 3m 10 Ft Long Micro-Usb Charge and Sync Cable Mm – Usb 20 a to Micro Usb – 24 Awg
Login to View Prices
StarTech.com 3m 10 ft Long Micro-USB Charge and Sync Cable M/M – USB 2.0 A to Micro USB – 24 AWG – Charge your power-hungry mobile devices with this 24 AWG Micro-USB cable – 3m Long Micro USB Cable M/M – 10′ USB Charging Cable – 10ft USB to Micro USB Charging Cable – Charge Sync Cable – 24 AWG
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Cable Type | USB/USB Micro-B |
| Connector Type On First End | USB 2.0 Type A – Male |
| Connector Type On Second End | Micro USB 2.0 Type B – Male |
| Connector Plating | Nickel |
| American Wire Gauge | 24/30 AWG |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
| Connector On First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A – Male |
| Connector On Second End Detai | 1 x 5-pin Micro USB 2.0 Type B – Male |
| Connector Gender On First End | Male |
| Connector Gender On Second End | Male |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.2" |
| Width | 0.4" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Charging |
| Conductor | Copper |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 3m Mobile Charge Sync Micro USB Cable – A to Micro B |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Device Supported | Smartphone |
| Manufacturer Part Number | USBAUB3MBK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Tired of being attached to the wall when charging and using your phone or tablet?<br /><br />The USBAUB3MBK Micro USB cable offers 3 meters in cable length so you can charge your device in comfort and from a distance. Plus, the cable offers a slim design that lets you plug into your device without having to take it out of its case for every charge and sync.<br /><br />Charge your device even while you're taking notes in a boardroom, catching up on emails in a hotel room, or reading in a coffee shop. The 3-meter long charge cable overcomes distance restrictions and lets you stay connected even while charging.<br /><br />Provide full charging power, with no loss of charge time, even at distances of up to 10 feet (3 meters) away from your charger. The heavier gauge (24/30 AWG) wire lets you charge your mobile devices without slowing down charge time – allowing you to stay connected and charge at the same speed as you would using a shorter cable.<br /><br />Stop removing the case from your phone or tablet every time you charge or sync your device. The cable offers a slim Micro USB connector molding that plugs into your device even while it's inside a protective case.<br /><br />Designed and constructed for maximum durability, this high quality USB-A to Micro-B cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Shielding | Yes |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Cable Length | 9.84 ft |
| Weight (Approximate) | 0.14 lb |











