Startechcom 2u 20 to 30in Adjustable Mounting Depth Vented Sliding Rack Mount Shelf – 50lbs 227kg – 24in Deep
Login to View Prices
StarTech.com 2U 20 to 30in Adjustable Mounting Depth Vented Sliding Rack Mount Shelf – 50lbs / 22.7kg – 24in Deep – Increase peripheral and equipment accessibility with this vented sliding cabinet shelf – Adjustable Mounting Depth (20 to 30in) Rack Mount Shelf – Rackmount Shelf – Sliding Rack Shelf – Server Rack Shelf – 50lbs / 22.7kg – 24in Deep
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Rack Shelf |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Maximum Weight Capacity | 50 lb |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Material | Cold-rolled Steel (CRS) |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 3.5" |
| Width | 18.9" |
| Depth | 24" |
| Rack Width | 19" |
| Rack Height | 2U |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 19" Adjustable Sliding Server Rack Cabinet Shelf |
| Manufacturer Part Number | UNISLDSHF19 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Increase peripheral and equipment accessibility with this vented sliding cabinet shelf. The UNISLDSHF19 19in Vented Adjustable Mounting Depth Sliding Server Rack Cabinet Shelf offers a simple way to install non rack mountable equipment into a server cabinet or open server rack. This TAA compliant product adheres to the requirements of the US Federal Trade Agreements Act (TAA), allowing government GSA Schedule purchases.<br /><br />Offering a weight capacity of up to 50 lbs (22.7 kg), the sliding rack shelf features a ventilated, cold-rolled steel shelf on two locking adjustable rails which allow the shelf to be installed into cabinets or racks with mounting depths from 20in (510mm) to 30in (744mm). The locking feature locks the shelf 3/4 of the way out, preventing the shelf from accidentally falling out of the rack or sliding back in before maintenance is complete.<br /><br />Backed by a StarTech.com lifetime warranty. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1015799249.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Package Contents | <ul> <li>19" Adjustable Sliding Server Rack Cabinet Shelf</li> <li>8 x M6 Screws</li> <li>8 x M6 Cage Nuts</li> </ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 9.06 lb |


