Startechcom 2s1p Pci Express Serial Parallel Combo Card
Login to View Prices
StarTech.com 2S1P PCI Express Serial Parallel Combo Card – Add a parallel port and two RS-232 serial ports to your PC through a PCI-Express expansion slot – PCI Express Serial Parallel Card – PCIe Serial Parallel Combo Card Adapter – 2 Port Serial and 1 Port Parallel – Comes with Breakout Cable – Dual Profile – SPP EPP ECP
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Serial/Parallel Combo Adapter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Card Height | Low-profile |
| Number Of Serial Ports (Exter | 2 |
| Number Of Parallel Ports (Ext | 1 |
| TAA Compliant | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Height | 3.1" |
| Width | 0.9" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Length | 3.7" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 2S1P PCI Express Serial Parallel Combo Card with Breakout Cable |
| Data Transfer Rate | 1.5MB/s Parallel Port |
| Manufacturer Part Number | PEX2S1P553B |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The PEX2S1P553B 2S1P PCI Express Serial Parallel Combo Card with Breakout Cable combines the functionality of Parallel and Serial cards, adding 2 RS232 serial ports and 1 parallel port through a single PCI Express (PCIe) slot.</p> <p>Suitable for almost any computer, the card offers a low profile/half-height design and includes an optional full-height bracket. The included break-out cable uses a single connector on the card to deliver 3 ports, avoiding crowded connections that can occur with fixed/static ports. Compatible with a broad range of operating systems including DOS, Windows®, 7/Server 2008 R2/Vista/XP/Server 2003/2000/98SE (32/64 bit), Linux and Mac OS X.</p> <p>The card also features a native single-chip design that provides improved speed and reliability while reducing the CPU load by as much as 48% over conventional (bridge chip) cards.</p> <p>This product is a replacement for our PEX2S1P552B card.</p> <p>Backed by a StarTech.com Lifetime warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1021936889.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Parallel Port Modes | ECP |
| Platform Supported | Mac |
| Package Contents | <ul> <li>2S1P PCI Express Serial Parallel Combo Card with Breakout Cable</li> <li>1 x Full Profile Bracket</li> <li>1 x Driver CD</li> <li>1 x Instruction Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Host Interface | PCI Express x1 |
| UART Type | 16C550 |
| Weight (Approximate) | 7.90 oz |
Startechcom 2s1p Pci Express Serial Parallel Combo Card
Login to View Prices
StarTech.com 2S1P PCI Express Serial Parallel Combo Card – Add a parallel port and two RS-232 serial ports to your PC through a PCI-Express expansion slot – PCI Express Serial Parallel Card – PCIe Serial Parallel Combo Card Adapter – 2 Port Serial and 1 Port Parallel – Comes with Breakout Cable – Dual Profile – SPP EPP ECP
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Serial/Parallel Combo Adapter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Card Height | Low-profile |
| Number Of Serial Ports (Exter | 2 |
| Number Of Parallel Ports (Ext | 1 |
| TAA Compliant | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Height | 3.1" |
| Width | 0.9" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Length | 3.7" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 2S1P PCI Express Serial Parallel Combo Card with Breakout Cable |
| Data Transfer Rate | 1.5MB/s Parallel Port |
| Manufacturer Part Number | PEX2S1P553B |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The PEX2S1P553B 2S1P PCI Express Serial Parallel Combo Card with Breakout Cable combines the functionality of Parallel and Serial cards, adding 2 RS232 serial ports and 1 parallel port through a single PCI Express (PCIe) slot.</p> <p>Suitable for almost any computer, the card offers a low profile/half-height design and includes an optional full-height bracket. The included break-out cable uses a single connector on the card to deliver 3 ports, avoiding crowded connections that can occur with fixed/static ports. Compatible with a broad range of operating systems including DOS, Windows®, 7/Server 2008 R2/Vista/XP/Server 2003/2000/98SE (32/64 bit), Linux and Mac OS X.</p> <p>The card also features a native single-chip design that provides improved speed and reliability while reducing the CPU load by as much as 48% over conventional (bridge chip) cards.</p> <p>This product is a replacement for our PEX2S1P552B card.</p> <p>Backed by a StarTech.com Lifetime warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1021936889.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Parallel Port Modes | ECP |
| Platform Supported | Mac |
| Package Contents | <ul> <li>2S1P PCI Express Serial Parallel Combo Card with Breakout Cable</li> <li>1 x Full Profile Bracket</li> <li>1 x Driver CD</li> <li>1 x Instruction Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Host Interface | PCI Express x1 |
| UART Type | 16C550 |
| Weight (Approximate) | 7.90 oz |











