StarTech.com 2m USB 2.0 A to Right Angle B Cable – M/M – Connect hard-to-reach USB 2.0 peripherals, for installation in narrow spaces – USB Printer Cable – 2m USB A to B Cable – 2 m Right Angle USB Cable – Right Angle USB B Cable – Right Angle USB Printer Cable Cord – 1x USB ‘A’ (M), 1x USB ‘B’ (M) – Black
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Cable Type | USB/USB-B |
| Connector Type On First End | USB 2.0 Type A – Male |
| Connector Type On Second End | USB 2.0 Type B – Male |
| Connector Plating | Nickel |
| American Wire Gauge | 24/28 AWG |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
| Connector On First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A – Male |
| Connector On Second End Detai | 1 x 4-pin USB 2.0 Type B – Male |
| Connector Gender On First End | Male |
| Connector Gender On Second End | Male |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Right-angled Connector |
| Conductor | Copper |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | USB 2.0 A to Right Angle B Cable – M/M |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Device Supported | External Hard Drive |
| Manufacturer Part Number | USBAB2MR |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The USBAB2MR 2-meter USB printer cable features one USB 'A' male connector and one right-angle USB 'B' male connector, providing a high-quality connection to USB 2.0 peripherals. <br /><br />The right-angled USB 'B' connector allows you to connect to your hard-to-reach USB 2.0 printers, scanners, external hard drives, etc. and enables installation in narrow spaces. <br /><br />Constructed of only top quality materials and expertly designed for durability, this angled USB cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty. <br /><br />As an alternative, StarTech.com also offers a 2m USB 2.0 A to Left Angle B Cable (USBAB2ML), which provides the same convenience as this right-angled cable, but allows you to connect to your USB device from the opposite direction. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Shielding | Yes |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Weight (Approximate) | 0.13 lb |
StarTech.com 2m USB 2.0 A to Right Angle B Cable – M/M – Connect hard-to-reach USB 2.0 peripherals, for installation in narrow spaces – USB Printer Cable – 2m USB A to B Cable – 2 m Right Angle USB Cable – Right Angle USB B Cable – Right Angle USB Printer Cable Cord – 1x USB ‘A’ (M), 1x USB ‘B’ (M) – Black
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Cable Type | USB/USB-B |
| Connector Type On First End | USB 2.0 Type A – Male |
| Connector Type On Second End | USB 2.0 Type B – Male |
| Connector Plating | Nickel |
| American Wire Gauge | 24/28 AWG |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
| Connector On First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A – Male |
| Connector On Second End Detai | 1 x 4-pin USB 2.0 Type B – Male |
| Connector Gender On First End | Male |
| Connector Gender On Second End | Male |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Right-angled Connector |
| Conductor | Copper |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | USB 2.0 A to Right Angle B Cable – M/M |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Device Supported | External Hard Drive |
| Manufacturer Part Number | USBAB2MR |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The USBAB2MR 2-meter USB printer cable features one USB 'A' male connector and one right-angle USB 'B' male connector, providing a high-quality connection to USB 2.0 peripherals. <br /><br />The right-angled USB 'B' connector allows you to connect to your hard-to-reach USB 2.0 printers, scanners, external hard drives, etc. and enables installation in narrow spaces. <br /><br />Constructed of only top quality materials and expertly designed for durability, this angled USB cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty. <br /><br />As an alternative, StarTech.com also offers a 2m USB 2.0 A to Left Angle B Cable (USBAB2ML), which provides the same convenience as this right-angled cable, but allows you to connect to your USB device from the opposite direction. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Shielding | Yes |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Weight (Approximate) | 0.13 lb |
StarTech.com 2m USB 2.0 A to Right Angle B Cable – M/M – Connect hard-to-reach USB 2.0 peripherals, for installation in narrow spaces – USB Printer Cable – 2m USB A to B Cable – 2 m Right Angle USB Cable – Right Angle USB B Cable – Right Angle USB Printer Cable Cord – 1x USB ‘A’ (M), 1x USB ‘B’ (M) – Black
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Cable Type | USB/USB-B |
| Connector Type On First End | USB 2.0 Type A – Male |
| Connector Type On Second End | USB 2.0 Type B – Male |
| Connector Plating | Nickel |
| American Wire Gauge | 24/28 AWG |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
| Connector On First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A – Male |
| Connector On Second End Detai | 1 x 4-pin USB 2.0 Type B – Male |
| Connector Gender On First End | Male |
| Connector Gender On Second End | Male |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Right-angled Connector |
| Conductor | Copper |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | USB 2.0 A to Right Angle B Cable – M/M |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Device Supported | External Hard Drive |
| Manufacturer Part Number | USBAB2MR |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The USBAB2MR 2-meter USB printer cable features one USB 'A' male connector and one right-angle USB 'B' male connector, providing a high-quality connection to USB 2.0 peripherals. <br /><br />The right-angled USB 'B' connector allows you to connect to your hard-to-reach USB 2.0 printers, scanners, external hard drives, etc. and enables installation in narrow spaces. <br /><br />Constructed of only top quality materials and expertly designed for durability, this angled USB cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty. <br /><br />As an alternative, StarTech.com also offers a 2m USB 2.0 A to Left Angle B Cable (USBAB2ML), which provides the same convenience as this right-angled cable, but allows you to connect to your USB device from the opposite direction. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Shielding | Yes |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Weight (Approximate) | 0.13 lb |
StarTech.com 2m USB 2.0 A to Right Angle B Cable – M/M – Connect hard-to-reach USB 2.0 peripherals, for installation in narrow spaces – USB Printer Cable – 2m USB A to B Cable – 2 m Right Angle USB Cable – Right Angle USB B Cable – Right Angle USB Printer Cable Cord – 1x USB ‘A’ (M), 1x USB ‘B’ (M) – Black
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Cable Type | USB/USB-B |
| Connector Type On First End | USB 2.0 Type A – Male |
| Connector Type On Second End | USB 2.0 Type B – Male |
| Connector Plating | Nickel |
| American Wire Gauge | 24/28 AWG |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
| Connector On First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A – Male |
| Connector On Second End Detai | 1 x 4-pin USB 2.0 Type B – Male |
| Connector Gender On First End | Male |
| Connector Gender On Second End | Male |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | StarTech.com |
| Features | Right-angled Connector |
| Conductor | Copper |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | USB 2.0 A to Right Angle B Cable – M/M |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Device Supported | External Hard Drive |
| Manufacturer Part Number | USBAB2MR |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | The USBAB2MR 2-meter USB printer cable features one USB 'A' male connector and one right-angle USB 'B' male connector, providing a high-quality connection to USB 2.0 peripherals. <br /><br />The right-angled USB 'B' connector allows you to connect to your hard-to-reach USB 2.0 printers, scanners, external hard drives, etc. and enables installation in narrow spaces. <br /><br />Constructed of only top quality materials and expertly designed for durability, this angled USB cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty. <br /><br />As an alternative, StarTech.com also offers a 2m USB 2.0 A to Left Angle B Cable (USBAB2ML), which provides the same convenience as this right-angled cable, but allows you to connect to your USB device from the opposite direction. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Shielding | Yes |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Weight (Approximate) | 0.13 lb |










