Startechcom 20 Cable Raceway L Connectors for Cbmwwd1911 – 90 Degree Flat L Type – Lateral Elbow – Cable Management Accessories – Ul
Login to View Prices
StarTech.com 20 Cable Raceway L Connectors for CBMWWD1911 – 90 Degree Flat L Type – Lateral Elbow – Cable Management Accessories – UL – 20 Cable Raceway L connectors compatible w/CBMWWD1911 raceways to join together at 90 degree/right angles – Cable management accessories – Wiring duct fitting flat L type lateral elbow – 2.1in Width | 0.9in Height Sturdy warp-proof ABS – UL RoHS
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Cable Routing |
| Cable Manager Type | Cable Raceway Lateral Elbow Connector |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | White |
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 0.50" |
| Width | 1.80" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Compatibility | <p>StarTech CBMWWD1911 Cable Management Raceway</p> <p></p> |
| Length | 1.80" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 20 Pack Cable Raceway L Connector for CBMWWD1911 |
| Manufacturer Part Number | CBMWWD1911L |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This 20-pack of raceway lateral elbows work with the StarTech.com CBMWWD1911 raceway system.<br /><br /><b>Join Two Raceways Together and Run them up the Wall at a 90 Degree Angle</b><br /><br />Use these cable raceway lateral elbows with the StarTech.com CBMWWD1911 raceway to join two of them together at a 90 degree angle to extend the length of your raceway up walls in your office or server room.<br /><br /><b>Industrial Strength</b><br /><br />Made from sturdy self-extinguishing ABS that's also warp proof, these wiring duct elbow connectors are UL approved with 94HB Flamability (Horizontal Burning) Rating.<br /><br /><b>Use in Combination with Other Raceway Accessories</b><br /><br />Combine this lateral elbow with other StarTech.com CBMWWD1911 raceway system accessories to give your cable management solution a finished look.<br /><br />The Coupler (CBMWWD1911C) (20-Pack), joins two raceways together and extends the length of your raceway.<br /><br />The End Piece (CBMWWD1911E) (20-Pack), cleanly caps off the end of your raceway.<br /><br />The Inside Elbow (CBMWWD1911I) (20-Pack), joins two raceways together inside of corners at a 90 degree angle.<br /><br />The Outside Elbow (CBMWWD1911O) (20-Pack), joins two raceways together around corners at a 90 degree angle.<br /><br />The T Connector (CBMWWD1911T) (20-Pack), joins three raceways together in T-bar.<br /><br />These cable management raceway lateral elbows are TAA compliant and backed by a StarTech.com Lifetime warranty and free 24/5 technical support. StarTech.com has been the IT professionals choice for over 30 years.</p> |
| Packaged Quantity | 20 |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 0.10 oz |
Startechcom 20 Cable Raceway L Connectors for Cbmwwd1911 – 90 Degree Flat L Type – Lateral Elbow – Cable Management Accessories – Ul
Login to View Prices
StarTech.com 20 Cable Raceway L Connectors for CBMWWD1911 – 90 Degree Flat L Type – Lateral Elbow – Cable Management Accessories – UL – 20 Cable Raceway L connectors compatible w/CBMWWD1911 raceways to join together at 90 degree/right angles – Cable management accessories – Wiring duct fitting flat L type lateral elbow – 2.1in Width | 0.9in Height Sturdy warp-proof ABS – UL RoHS
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Cable Routing |
| Cable Manager Type | Cable Raceway Lateral Elbow Connector |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | White |
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 0.50" |
| Width | 1.80" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Compatibility | <p>StarTech CBMWWD1911 Cable Management Raceway</p> <p></p> |
| Length | 1.80" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 20 Pack Cable Raceway L Connector for CBMWWD1911 |
| Manufacturer Part Number | CBMWWD1911L |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This 20-pack of raceway lateral elbows work with the StarTech.com CBMWWD1911 raceway system.<br /><br /><b>Join Two Raceways Together and Run them up the Wall at a 90 Degree Angle</b><br /><br />Use these cable raceway lateral elbows with the StarTech.com CBMWWD1911 raceway to join two of them together at a 90 degree angle to extend the length of your raceway up walls in your office or server room.<br /><br /><b>Industrial Strength</b><br /><br />Made from sturdy self-extinguishing ABS that's also warp proof, these wiring duct elbow connectors are UL approved with 94HB Flamability (Horizontal Burning) Rating.<br /><br /><b>Use in Combination with Other Raceway Accessories</b><br /><br />Combine this lateral elbow with other StarTech.com CBMWWD1911 raceway system accessories to give your cable management solution a finished look.<br /><br />The Coupler (CBMWWD1911C) (20-Pack), joins two raceways together and extends the length of your raceway.<br /><br />The End Piece (CBMWWD1911E) (20-Pack), cleanly caps off the end of your raceway.<br /><br />The Inside Elbow (CBMWWD1911I) (20-Pack), joins two raceways together inside of corners at a 90 degree angle.<br /><br />The Outside Elbow (CBMWWD1911O) (20-Pack), joins two raceways together around corners at a 90 degree angle.<br /><br />The T Connector (CBMWWD1911T) (20-Pack), joins three raceways together in T-bar.<br /><br />These cable management raceway lateral elbows are TAA compliant and backed by a StarTech.com Lifetime warranty and free 24/5 technical support. StarTech.com has been the IT professionals choice for over 30 years.</p> |
| Packaged Quantity | 20 |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 0.10 oz |











