Startechcom 2 Port Usb Vga Cable Kvm Switch – Usb Powered with Remote Switch
Login to View Prices
StarTech.com 2 Port USB VGA Cable KVM Switch – USB Powered with Remote Switch – Control two VGA, USB-equipped PCs with a single monitor, keyboard, and mouse peripheral set – 2 Port USB VGA Cable KVM Switch – USB Powered with Remote Switch – KVM with VGA – Dual Port VGA KVM Switch – Two Port VGA USB KVM Switch
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | KVM Switchbox |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Maximum Video Resolution | 2048 x 1536 |
| Graphic Mode | QXGA |
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| Number Of USB Ports | 2 |
| Number Of VGA Ports | 1 |
| Number Of Computers Supported | 2 |
| Number Of Local Users Support | 1 |
| Daisy Chain Supported | No |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.9" |
| Width | 2.6" |
| Depth | 3.5" |
| Certifications & Standards | <ul><li>FCC</li><li>CE</li></ul> |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 2 Port USB VGA Cable KVM Switch – USB Powered with Remote Switch |
| Manufacturer Part Number | SV211USB |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The SV211USB 2-Port VGA Cable KVM Switch lets you control two VGA, USB-equipped PCs with a single monitor, keyboard and mouse.</p> <p>To help organize your desk without sacrificing valuable work space, this VGA USB KVM switch features a compact footprint and integrated KVM cables that can be connected directly to your systems. Plus, the KVM is USB-powered, eliminating the need for a bulky external power adapter and wall outlet.</p> <p>This VGA KVM switch offers support for resolutions up to 2048×1536, for the ability to drive a high-resolution VGA display. For simple switching between connected systems, the KVM features a convenient push-button remote switch on a 1.5 meter (5ft) cable, as well as keyboard hot-key support and PC or Mac®, compatible switching software.</p> <p>Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1029001172.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | Mac |
| Package Contents | <ul> <li>2 Port USB VGA Cable KVM Switch – USB Powered with Remote Switch</li> <li>1 x Software CD</li> <li>1 x Instruction Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Information | <b><b>OS Compatibility:<br /></b></b> <ul> <li>Windows®, 2000, XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10</li> <li>Windows Server®, 2003, 2008 R2, 2012, 2016, 2019 </li> <li>Mac OS 10.x (Tested up to 10.9), 9.x</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 11.32 oz |











