Startechcom 2 Port Usb Hdmi Kvm Switch W Audio & Usb 20 Hub
Login to View Prices
StarTech.com 2 Port USB HDMI KVM Switch w/ Audio & USB 2.0 Hub – 2-port USB HDMI KVM Switch lets you control two USB-enabled multimedia computers or devices with HDMI video interfaces, using a single peripheral set/console (USB keyboard, mouse, monitor, speakers and microphone)
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | KVM Switchbox |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Graphic Mode | WUXGA |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number Of HDMI Ports | 3 |
| Number Of USB Ports | 6 |
| Digital Audio/Video | Yes |
| Number Of Computers Supported | 2 |
| Number Of Local Users Support | 1 |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 1.6" |
| Width | 4.9" |
| Depth | 2.8" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 2-Port USB HDMI KVM Switch with Audio and USB 2.0 Hub |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Manufacturer Part Number | SV231HDMIUA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The SV231HDMIUA 2-port USB HDMI®, KVM Switch lets you control two USB-enabled multimedia computers or devices with HDMI video interfaces, using a single peripheral set/console (USB keyboard, mouse, monitor, speakers and microphone).</p> <p>A highly versatile KVM solution, the USB HDMI KVM Switch features an integrated 2-port USB 2.0 hub that lets selected computers access shared high speed USB devices, eliminating the cost of duplicate USB peripheral purchases.</p> <p>Ensuring high quality video capability, the HDMI KVM switch supports HD resolutions of up to 1920 x 1200. Offering genuine digital signal transmission over the cable, this switch can be used to share one HD panel between multiple HDMI sources such as Blu-Ray players, Video Game consoles and HD media centers.</p> <p>The switch also supports audio and microphone switching functions and allows you to select connected computers, USB device hub ports and audio/mic channels either simultaneously or independently using either front-panel push-buttons or keyboard hotkeys.</p> <p>This product is TAA compliant and backed by a Startech.com 3-year warranty with free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1015565811.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>2-Port USB HDMI KVM Switch with Audio and USB 2.0 Hub</li> <li>1 x User Manual</li> <li>1 x Power Adapter</li> <li>1 x Package of Rubber feet</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Information | <ul><li>Eliminate duplicate display expense by sharing one set of peripherals and a single Display or TV between a Game console (Xbox360 or Playstation PS3) and PC.</li><li>Versatile audio support for both HDMI audio and 3.5mm analog audio.</li><li>Integrated USB 2.0 hub and Mic/Audio switching allows the user to have full multimedia control of two computers and share USB peripherals eliminating the expense of duplicate devices.</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 1.40 lb |














