Startechcom 2 Port Usb Hdmi Cable Kvm Switch with Audio and Remote Switch Â&Euro Usb Powered
Login to View Prices
StarTech.com 2 Port USB HDMI Cable KVM Switch with Audio and Remote Switch — USB Powered – Control two HDMI®, USB equipped PCs with a single monitor, keyboard, mouse and audio peripheral set – USB Powered KVM with HDMI – Dual Port HDMI KVM Switch with Audio and Remote Switch – Compact Two Port HDMI USB KVM Switch
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | KVM Switchbox |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Graphic Mode | WUXGA |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number Of HDMI Ports | 2 |
| Headphone | Yes |
| Number Of USB Ports | 3 |
| Number Of Computers Supported | 2 |
| Number Of Local Users Support | 1 |
| Daisy Chain Supported | No |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.9" |
| Width | 2.6" |
| Depth | 3.5" |
| Certifications & Standards | <ul><li>CE</li><li>FCC</li></ul> |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Microphone | Yes |
| Product Name | 2 Port USB HDMI Cable KVM Switch with Audio and Remote Switch – USB Powered |
| Manufacturer Part Number | SV211HDUA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The SV211HDUA 2-Port HDMI®, Cable KVM Switch with Audio and Remote Switching Control lets you control two HDMI, USB equipped PCs with a single monitor, keyboard, mouse and audio peripheral set.</p> <p>To help organize your desk without sacrificing work space, thiscompact HDMI USB KVM features integrated cables that can be connected directly to your system, while leaving a minimal footprint. The switch features a remote push-button on a 1.5 meter (5ft) integrated cable that can be placed in an easily accessible location, as well as keyboard hot-keys, and PC or Mac®, compatible software for switching between systems. Toeliminatethe need for a bulky external power adapter and wall outlet, the HDMI KVM switch is USB-powered.</p> <p>ThisKVM with HDMI video capability offerssupport for 1080p HD resolutions (up to 1920×1200)forthe ability to drive a large HDMI display for applications that require high graphical output.</p> <p>Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1025814493.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | Mac |
| Package Contents | <ul> <li>2 Port USB HDMI Cable KVM Switch with Audio and Remote Switch – USB Powered</li> <li>1 x Software CD</li> <li>1 x Instruction Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Information | <b>OS Compatibility:</b><br /> <ul> <li>Windows®, 2000, XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10</li> <li>Windows Server®, 2003, 2008 R2, 2012, 2016, 2019 </li> <li>Mac OS 10.6 to 10.9</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 12.35 oz |












