Startechcom 2 Port Usb Displayport Kvm Switch with Audio
Login to View Prices
StarTech.com 2 Port USB DisplayPort KVM Switch with Audio – Control two computers from a single console, with high-resolution DisplayPort video, USB keyboard, mouse, and audio – usb kvm switch – displayport kvm switch – displayport KVM – desktop kvm switch
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | KVM Switchbox |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2400 |
| Graphic Mode | WQUXGA |
| USB | Yes |
| Number Of USB Ports | 6 |
| DisplayPort | Yes |
| Number Of DisplayPorts | 3 |
| Number Of Computers Supported | 2 |
| Number Of Local Users Support | 1 |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 1.7" |
| Width | 8.7" |
| Depth | 5.1" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 2 Port USB DisplayPort KVM Switch with Audio |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Manufacturer Part Number | SV231DPUA |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The SV231DPUA 2-Port USB DisplayPort KVM Switch delivers dual computer KVM control, for demanding high definition multimedia applications. Supporting DisplayPort connections with a native resolution of 2560 x 1600, and support for both 7.1 HD digital audio (when connected to supporting displays and sources) and 3.5mm stereo analog audio/mic.</p> <p>A simple, yet comprehensive KVM solution, the 2-port switch features both front-panel push-buttons and hotkey switching, and offers a small form factor design with connection ports situated on the rear panel. A Plug-and-Play USB 2.0 hub port allows you to share an additional USB peripheral between the 2 connected computers, avoiding the expense of purchasing duplicate peripheral devices.</p> <p>A suitable solution for medical applications (MRI, X-ray diagnostics etc.), the KVM switch supports a maximum resolution of 3840 x 2400 at a reduced refresh rate.</p> <p>This product is TAA compliant and backed by a Startech.com 3-year warranty with free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1016801447.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>2 Port USB DisplayPort KVM Switch with Audio</li> <li>4 x Foot Pads</li> <li>1 x Universal Power Adapter (NA/UK/EU/AU)</li> <li>1 x Instruction Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 2.43 lb |













