Startechcom 2-Port Pci Express Rs232 Serial Adapter Card – Pcie to Dual Serial Db9 Rs-232 Controller – 16550 Uart – Windows and Linux
Login to View Prices
StarTech.com 2-port PCI Express RS232 Serial Adapter Card – PCIe to Dual Serial DB9 RS-232 Controller – 16550 UART – Windows and Linux – 2-port PCI Express RS232 serial controller card 16550 UART/ASIX MCS9922CV-AA – Bi-directional speeds 460.8Kbps/port | 128 byte FIFO | Pin 9 pwr out 5v/12v/none – Expansion card w/ Std bracket (low profile incl) – Win/Linux
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Serial Adapter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Card Height | Half-height/Low-profile |
| Number Of Serial Ports (Exter | 2 |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 0.8" |
| Width | 4.7" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Length | 4.1" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | PEX2S553 |
| Product Name | 2 Port PCIe Serial Adapter Card with 16550 |
| Data Transfer Rate | 460.8kB/s |
| Manufacturer Part Number | PEX2S553 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The PEX2S553 PCI Express serial card lets you turn a PCI Express slot into 2 RS232 (DB9) serial ports. Based on a native single chip design (no bridge chip), this 2-port serial adapter card allows you to harness the full capability offered by PCI Express (PCIe), and reducing the load applied to the CPU by as much as 48% over conventional serial cards.</p> <p>The RS232 Serial Adapter Card (PEX2S553) is compatible with a broad range of operating systems including Windows®, and Linux Kernel 2.6.11 to 4.11.x, and MAC OS 10.4 and above.</p> <p>Plus, the serial card includes an optional half-height/low profile bracket that allows the card to be installed in any PCI Express slot, regardless of the size of the computer case.</p> <p>This product is a replacement for our PEX2S552 card.</p> <p>Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1017465364.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Platform Supported | Linux |
| Package Contents | <ul> <li>2 Port PCIe Serial Adapter Card with 16550</li> <li>Low Profile Brackets</li> <li>Driver CD</li> <li>Instruction Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Host Interface | PCI Express x1 |
| Additional Information | <ul> <li>Native single-chip, single lane PCI Express chipset delivers true PCIe performance.</li> <li>Standard and low profile/half-height bracket included to ensure fitment in any system.</li> <li>Easy to install and use with full step-by-step instructions saving time and hassle.</li> </ul> <p><b>OS Compatibility:</b></p> <ul> <li>Windows®, DOS, 95, 98SE, 2000, CE 5.0/6.0, Embedded System 2009, POS Ready 2009, XP Embedded, XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10</li> <li>Windows Server®, 2003, 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016, 2019 </li> <li>Mac OS X®, 10.4 to 10.10</li> <li>Linux kernel 2.6.x to 4.11.x LTS Versions only</li> </ul> |
| UART Type | 16550 |
| Weight (Approximate) | 2.20 oz |














