Startechcom 2-Port Multi Monitor Adapter Mini Displayport to Dp Mst Hub Dual 4k 30hz Video Splitter for Extended Desktop Mode Windows
Login to View Prices
StarTech.com 2-Port Multi Monitor Adapter, Mini DisplayPort to DP MST Hub, Dual 4K 30Hz, Video Splitter for Extended Desktop Mode, Windows – 2-port Mini DisplayPort to DisplayPort multi-monitor adapter drives dual DP displays at up to 4K 30Hz to extend your desktop – DP 1.2/HBR2/MST (multi stream transport) – Built-in cables – Bus-powered mDP MST Hub/video splitter – No Drivers – Windows
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Signal Splitter |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Minimum Frequency | 30 Hz |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| Maximum Video Resolution | 3840 � 2160 |
| Maximum Operating Distance | 78.74" |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number Of DisplayPort Outputs | 2 |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Height | 0.6" |
| Width | 2.3" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Length | 7.5" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Mini DisplayPort to DisplayPort Multi-Monitor Splitter – 2-Port MST Hub |
| Manufacturer Part Number | MSTMDP122DP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This MST hub lets you connect two DisplayPort monitors to your Mini DisplayPort computer. MST works on any Windows®, device that supports DisplayPort 1.2, such as models of the Lenovo&trade, Think Pad®, and Microsoft®, Surface&trade, . When connected to earlier revisions of DisplayPort, such as DP 1.1 the MST hub acts as a video splitter.The MST hub is USB powered, so the only thing you'll need to operate the hub is your computer.</p> <p><b>Increase your productivity with multiple monitors</b></p> <p>The newest generations of laptops are more portable than ever, unfortunately this means you're left with fewer video outputs and a small integrated screen. The MST hub solves these problems by letting you connect two independent displays to a single mDP port on your computer, which makes multitasking much easier. Using the MST hub, you can extend your desktop onto additional monitors and stream independent content to each display, which makes it easier to multitask and increase your productivity – perfect for creating an easy-to-dock hot desk solution with a wireless keyboard and mouse peripheral set. You can also mirror the same image onto multiple displays for remote viewing applications such as digital signage.</p> <p><b>Astonishing picture quality that won't drain your system resources</b></p> <p>MST technology uses your existing video card to minimize the use of system resources while delivering Ultra HD 4K resolutions. 4K is supported by the latest A/V devices and delivers four times the resolution of 1080p. Plus, because the MST hub can output high-definition 1080p, the MST hub is perfect for all high-resolution applications such as graphic design and medical imaging.</p> <p><b>Works with any monitor, television or projector</b></p> <p>With this MST hub, you can use separate mDP video adapters to connect HDMI, VGA or DVI displays, for compatibility with all of your existing monitors. The hub is VESA and DisplayPort certified to support DP 1.2 enabled systems, for seamless integration with your existing video equipment.</p> <p>The MSTMDP122DP has been certified by Microsoft and tested for compatibility with your Microsoft Surface Pro 3, Surface Pro 4 and Surface Book and is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1030319483.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>Mini DisplayPort to DisplayPort Multi-Monitor Splitter – 2-Port MST Hub</li> <li>1 x Quick Install Guide</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 1.80 oz |











