Startechcom 2 Port Low Profile Pci Express Serial Card – 16550
Login to View Prices
StarTech.com 2 Port Low Profile PCI Express Serial Card – 16550 – Add 2 high-speed RS-232 serial ports to your low profile/small form factor computer with a PCI Express expansion slot – pci express serial card – pci-e serial card – pci express RS232 – rs232 card – pci serial adapter
Additional information
| Brand | StarTech.com |
|---|---|
| Product Type | Serial Adapter |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Card Height | Dual-profile |
| Number Of Serial Ports (Exter | 2 |
| TAA Compliant | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 0.8" |
| Width | 3.1" |
| Brand Name | StarTech.com |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Length | 4.1" |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 2 Port Low Profile Native RS232 PCI Express Serial Card with 16550 UART |
| Data Transfer Rate | 460kB/s |
| Manufacturer Part Number | PEX2S553LP |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The PEX2S553LP low profile/half-height PCI Express Serial Card turns a PCI Express slot into two RS232 (DB9) serial connections.</p> <p>The card is constructed using a native single chip design that lets you harness the full capability offered by PCI Express (PCIe), while reducing the load applied to the CPU by as much as 48% over conventional bridge chip serial cards.</p> <p>The PCI Express RS232 Serial Adapter Card is compatible with a broad range of operating systems, including Windows®, and Linux Kernel 2.6.11 to 4.11.x, and ships with a low profile/half-height bracket installed but includes an optional full profile bracket that lets you add 2 serial ports to virtually any computer (regardless of the case form factor).</p> <p>This product is a replacement for our PEX2S552LP card.</p> <p>Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1017465366.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | Linux |
| Package Contents | <ul> <li>2 Port Low Profile Native RS232 PCI Express Serial Card with 16550 UART</li> <li>DB9 Ribbon Cable</li> <li>Full Profile Bracket</li> <li>Low profile Bracket</li> <li>Driver CD</li> <li>Instruction Manual</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Host Interface | PCI Express x1 |
| Additional Information | <ul><li>Native single-Chip, single lane PCI Express, 48% less cpu load, and increased performance.</li><li>Pre-configured with half-height mounting bracket for low profile systems, but includes a full profile bracket for versatility.</li><li>Easy to install and use with full step-by-step instructions saves time and hassle.</li></ul> |
| UART Type | 16550 |
| Weight (Approximate) | 2.20 oz |









